رابرت فرانک و تاثیر او در تاریخ عکاسی

زمانی که از “کارتیه برسون” سوال میکنن به نظرت بهترین عکاس قرن کیه بدون لحظه ای تردید جواب میده “رابرت فرانک” زیرا به ما نشون داد که چه قدر همه کارهایی که تا بحال انجام داده بودیم قدیمی و کهنه بوده و بعد از او عکاسی دیگر مثل قبل نبود.این در حالیست که شخص برسون سالیان سال انتقادات شدید به رابرت فرانک داشت و کارهای او را به هیچ عنوان با ارزش از نقطه نظر عکاسی نمیدانست که این خود به نوعی نشانگر نبوغ ذاتی و جلوتر بودن فرانک نسبت به زمان خود را نشان میدهد.

robert_frank

در 1955 رابرت فرانک سویسی موفق به برنده شدن یک بورس تحصیلی برای انجام یک پروژه در مورد آمریکا از گوگنهایم نیویورک میشه ، با پول هایی که دریافت میکنه و با یک ماشین کهنه شروع به گشتن در آمریکا میکنه کاری که یک سال طول میکشه 48 ایالت رو بازدید میکنه و بیش از 24.000 عکس میگیره. سفری که به تنهایی شروع میشه و در تنهایی به پایان میرسه.

کتاب The Americans باعث فرو ریختن تصویر ذهنی زیبای مردم از آمریکا و تحول بزرگی در روش تعریف کردن فوتوژورنالیستی آن زمان شد. کتابی که زمان وارد شدن به بازار کلیه مردم را درگیر خود کرد. روش بازگویی فرانک و استفاده متفاوت از نقطه فوکوس و عمق میدان و یا استفاده از اکسپوژرهای بالا که در اتاق تاریک آنها را جبران کرده بود ثبت تصاویر اتفاقی و در لحظه همگی در کنار هم کاری بسیار قوی و در عین حال بسیار مورد انتقاد ایجاد کرد تا جایی که مجله عکاسی popular photography با انتقاد شدید این کتاب را بی ارزش دانست و از ناشیانه بودن نورسنجیها و یا خط افق و نقطه فوکوس انتقاد نمود، بدون توجه به اینکه این انتخاب فرانک ایجاد یک زبان جدید برای روایت کردن یک اتفاق و به روشی شجاعانه و متفاوت بود.

 تصاویر این کتاب به تنهایی تصاویر زیبایی نیستند بلکه زبانی جدید برای روایت اتفاقات به صورت رپرتاژ و روایت گونه اند. این اولین قدم از راهی بود که از دهه هفتاد تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 7 =