Franca Sozzani اسطوره فشن ایتالیا درگذشت
دی 5, 1395
انتخاب عکاس مناسب
دی 9, 1395

عکس هایی از گور خواب های نصیر آباد که باعث شوک همگانی شد!

احتمالا امروز صبح بسیاری از شما، با دیدن چند عکس درباره گورخواب های نصیر آباد شروع شده، عکسهایی از گزارش روزنامه شهروند (باید اذعان کنم که نمیدونستم همچین روزنامه ای حتی وجود داره و این عکس ها ثابت میکنه که داشتن عکاس خوب برای یک نشریه چه قدر حیاتیه) به عکاسی سعید غلامحسینی که باعث حساس کردن مردم به وضعیت بی خانمان ها در این روزهای سرد زمستان شد.

گرچه  رفتار بعدی برخی مسئولین که به جای رسیدگی به این مورد اونها رو از قبرستان هم بیرون کردند به این حساسیت بیشتر دامن زد، تا جایی که بی بی سی در گزارش خود تیتر زده “همین یک گور را هم با کتک از ما گرفتند!!”

قصدم قضاوت درباره این رخداد نیست و میخوام از نظر عکاسی نگاهی به این رویداد بکنم. چند روز پیش در نوشته ای به نقل از مجله تایم درباره یکی از صد عکس تاثیر گذار تاریخ به نام The burning Monk اشاره کردیم که چطور باعث تاثیر شدید در روند سیاسی یک کشور و همینطور ایجاد حساسیت شدید در دولتهای جهان شد.

احتمالا تعداد دفعاتی که یک عکس در تاریخ ایران باعث تغییراتی شده و یا حساسیت عامه رو تحریک کرده (درست مثل این بار) کم نیست اما مشکل اینجاست که کمتر زمانی به این موضوع و اهمیت یک عکس دقت شده.

نتیجه اینکه هنوز هم یک عکس خوب پرتاثیرترین وسیله برای تحریک و یا تهییج مردم درباره یک موضوع و یا یک اتفاقه و نکته مهم دیدن اطراف برای پیدا کردن موضوع درست و یا دیدن خلاقانه محیط اطرافه.

یکی از دغدغه های همیشگی من به عنوان عکاس به خصوص در زمینه تبلیغات این بوده که بتونم مشتری های خودم رو راضی کنم که به جای استفاده از نوشته های بزرگ و بی تاثیر سعی در استفاده از عکس های خوب و تاثیر گذار بکنن.

_93148075_goor1

_93149528_goor2

 

نویسنده: فریبرز میرکبیری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 5 =