آندره کرتس و عکاسی هنری

آندره کرتس و عکاسی هنری

همونطور که احتمالا میدونید عکاسی به خودی خود یک هنر قلمداد نمیشه (برخلاف تصور عموم) اما میشه از اون به عنوان وسیله ای برای ایجاد هنر استفاده کرد بسیاری از تصاویری هم که تا به حال با هم مرور کردیم شامل همین قضیه میشن تصاویر خوب و شناخته شده ای هستن که به عنوان یک سند عکاسی یا تاریخی بسیار با ارزش هستن اما اینکه عکسی به عنوان یک اثر هنری هم شناخته بشه معمولا شرایط خاصی باید داشته باشه که الان نمیخوام درباره اش حرف بزنم اما عکسی که میبینید اثر “ آندره کرتس ”  (آندره کرتز) یکی از عکس هایی هست که توسط جامعه جهانی به عنوان یک اثر هنری به ثبت رسیده و در موزه عکاسی دولت فرانسه نگهداری میشه.

آندره کرتس و عکاسی هنری

Meudon که یک محله در پاریس بوده و اسم عکس هم به اون نام هست همونطور که دیده میشه خیلی محل مناسبی از لحاظ زندگی نیست، عکس با فضاسازی خاص و دوگانه ای که به وجود آورده شما رو به یک سفر ذهنی میبره و انگار وسط یک داستان کمابیش سوررئال گرفته شده قطاری که توی ارتفاع در حرکته و داره دود میکنه ، محله قدیمی و ساختمان های نیم ساخته و فیگور مردی که کمابیش در مرکز عکس خودنمایی میکنه با اون شیئی که در دست داره که انگار یک بوم نقاشیه که توی کاغذ پیچیده شده همه با هم برای به وجود آمدن این فضا دست به دست هم دادن.

جالبه بدونید که از این اثر سه نسخه متفاوت وجود داره که آندره کرتس اونها رو در 3 روز متفاوت گرفته در تصویر اول نه قطار وجود داره و نه فیگور مرد در دومی قطار هست اما یک قطار دیگه و در نهایت ورژن سوم که این عکسی هست که میبینید.

آندره کرتس و عکاسی هنری آندره کرتز و عکاسی هنری

آندره کرتس و عکاسی هنری

میدونیم که او در زمان های مختلفی به این محل رفته و اونجا رو بررسی کرده و در نهایت با فکر کردن به عکسی که میخواسته بگیره زمان حرکت قطار از اون محل رو سنجیده و عکسی که میخواسته رو در زمان مناسب گرفته در واقع یه جور بازسازی اونچه که در ذهن داشته (همون پروژه ای دیدن) و در نهایت مردی که در پلان اول به چشم میخوره در واقع یک نقاش آلمانی هست به نام Willi Baumeister که مسلما به درخواست عکاس اونجا بوده.

اما نکته جالب اینکه این عکس در 1928 گرفته میشه و تا 1945 که مجموعه ای از آثار آندره کرتس در یک کتاب به اسم  Day of Paris منتشر میشه چاپ و دیده نشده و در نهایت نسخه ای از عکس که در دنیا مشهور هست (نسخه ای که میبینید) در واقع نسخه کراپ شده ای از عکسه که توسط آرت دایرکتور بسیار معروف Alexey Brodovitch انجام شد که وظیفه جمع آوری این کتاب رو به عهده داشت.

در این مطلب از مقالات عکاسی وبسایت نگاتیو استودیو به شرح و نمایش تصاویری از آندره کرتس که به عنوان عکاسی هنری قلمداد میشود پرداختیم. با جستجو در دیگر مقالات آموزش عکاسی نگاتیو استودیو میتوانید مطالب مفید دیگری در مورد بزرگان تاریخ عکاسی مشاهده نمائید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 9 =