عکاسی

نکات کلیدی تغییرات دیافراگم در عکاسی که باید بدانید

با توجه به صحبت هایی که در ویدئو های قبلی درباره اصول اولیه عکاسی داشتیم، یکی دیگر از نکات حیاتی و کلیدی در این زمینه را برایتان عنوان میکنیم. بحث شناخت و استفاده از دیافراگم در عکاسی یکی دیگر از اولین نکات عکاسی حرفه ای می باشد. دیافراگم در واقع دریچه ورود نور به داخل دوربین شماست. مسلما میزان باز و بسته شدن این دریچه می‌تواند در ورود نور به دوربین شما تاثیر مستقیم بگذارد.

با توجه به اینکه این دریچه تنظیم میزان ورودی نور به دوربین را انجام می دهد ما نیز به عنوان عکاس نیاز به شناختن بهتر روش کار دیافراگم خواهیم داشت. هرچه دریچه دوربین شما، یعنی دیافراگم دوربین بازتر باشد، میتواند میزان نور بیشتری را از خود عبور دهد و هر چه این دریچه کوچکتر باشد، مسلماً مقدار کمتری از نور را از خود عبور خواهد داد.

با توجه به این تعریف اکنون می‌توانیم اعداد مربوط به دیافراگم را بهتر بشناسیم. هرچه اعداد دیافراگم روی دوربین شما عدد کمتری را نشان دهند به این معنی است که دیافراگم دوربین شما باز تر خواهد بود و هر چه این اعداد بزرگتر شوند یعنی میزان ورودی نور به دوربین شما کمتر خواهد شد. پس با توجه به این توضیحات اگر دیافراگم دوربین شما روی ۵.۶ قرار بگیرد نور بیشتری به دوربین شما وارد خواهد شد و اگر دیافراگم دوربین شما بر روی عدد ۲۲ قرار بگیرد، میزان ورودی نور شما به داخل دوربین کمتر بوده و یعنی دریچه ورودی نور کوچکتر خواهد بود.

 با توجه به تعریف های بالا و تلفیق آنها با مباحثی که در ویدیو های قبل برایتان عنوان شد، میتوانید بهتر عکاسی کنید و به عنوان یک عکاس حرفه ای در شروع این مسیر قدم بردارید. توجه داشته باشید که این سه مبحث یعنی ایزو، دیافراگم و سرعت شاتر در کنار یکدیگر اصول اولیه عکاسی را تعیین می کنند و برای بهتر درک کردن آن ها مسلماً نیاز تمرین زیاد و شناختن تاثیرات آنها بر روی یکدیگر می باشد. امیدوارم که این مطلب برای شما جذابیت لازم را داشته باشد و بتواند به شما برای بهتر عکاسی کردن کمک کند. در صورت داشتن هرگونه سوال در این مورد یا موارد دیگر می توانید آنها را در بخش کامنت زیر این مقاله عنوان کنید تا به شما جواب دهیم و دوستان دیگر نیز بتوانند از آنها استفاده کنند.

بخوانید
آموزش ایزو در عکاسی - ایزو چیست (ISO)

نکات کلیدی تغییرات دیافراگم در عکاسی که باید بدانید توسط فریبرز میرکبیری – عکاس حرفه ای مدلینگ و مشاور تبلیغات و برندینگ

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا