عکاسی

اصول حرفه ای چیدمان در عکاسی مواد غذایی

خلاقیت، روش شخصی و استایل سه مورد اصلی برای چیدن یک بشقاب غذا مانند یک شف حرفه ای و آماده کردن آن برای عکاسی مواد غذایی هستند. ثابت شده است که زیبایی و چیدمان بشقاب غذا تاثیر بسیار زیادی در بیننده عکس دارد و یک عکس خوب مواد غذایی میتواند تا حدی تحریک کننده باشد که سلولهای مغزی ما به آن عکس العمل نشان داده و حتی به غدد بزاقی دهان نیز دستور ترشح بیشتر میدهند و حس گرسنگی را در بیننده افزایش میدهد. مسلما رسیدن به چنین  تکنیکی زمان بسیار و تجربه و استفاده از نمونه های خوب عکاسی مواد غذایی را طلب میکند.

این تاثیر که به آن “گرسنگی بصری” نیز میگویند نتیجه استفاده بسیار ما از دنیای دیجیتال است که در نهایت باعث شده تا مغز به صورت ناخودآکاه همانند دیدن واقعی غذا به آن عکس العمل نشان دهد. خاطرات، وابستگی بسیاری به تصویر دارند. ما با تصاویر زندگی میکنیم، به آنها فکر میکنیم و محصولاتی را که در ذهن خود از آنها تصویر ساخته ایم را میخریم. تمایل ما به خوردن یک بستنی قیفی بلافاصله پس از دیدن تصویر آن در شبکه های اجتماعی و یا یک تبلیغ تلویزیونی (در صورتی که به درستی و جذابیت اجرا شده باشد) اتفاق مشترکی است که همه ما تجربه کرده ایم.

Ferran Adrià  در کتاب “Síntesis de nueva cocina” مینویسد: آشپزی یک زبان جهانی است که به واسطه آن میتوانیم هارمونی، خلاقیت، خوشحالی، زیبایی، شعر، پیچیدگی و حتی تحریک کنندگی را به تصویر بکشیم. درست از همین نقطه بود که برخی شاگردان او به روش جدیدی از زیبایی و زیبایی شناسی غذایی رسیدند. در واقع چالش جدید عکاسان مواد غذایی نه فقط عکاسی کردن از غذا ها بلکه رسیدن به یک تعادل صحیح بین واقعیت و مجازی بودن است. به همین دلیل است که تجربه عکاسی مواد غذایی هر روز در حال پیشرفت است و با همراهی هنر و خلاقیت هیچگاه یکنواخت نمیشود.

هنر چیدمان یا دیزاین بشقاب غذا، صرفا قرار دادن غذاها در یک بشقاب و عکاسی کردن از آن نیست و مستلزم شناخت هنر، کمی آشپزی و همچنین خلاقیت و تمرین در طول چندین سال است.

تکنیک های حرفه ای عکاسی از غذا

قواعد اولیه چیدمان عکاسی مواد غذایی

  •  انتخاب بشقاب مناسب اولین و مهم ترین قدم برای شروع است. مسلما استفاده از یک بشقاب گرد سفید رنگ میتواند انتخاب ساده و نسبتا خوبی باشد اما از تنوع و تفاوت بافت بشقاب های مختلف نیز غافل نشوید. یکی از ساده ترین نوع چیدمان قرار دادن غذا در مرکز بشقاب و تمیز نگه داشتن فضای اطراف آن و لبه ها است.
  •  با رنگها و کنتراست رنگهای مختلف بازی کنید. مسلما قبل از شروع به استفاده کردن تونالیته های مختلف رنگی سری به دایره رنگهای اصلی و فرعی بزنید و یاد بگیرید چه رنگهایی را بهتر میتوان در کنار یکدیگر قرار داد. از زیاده روی کردن در استفاده از رنگها دوری کنید و هرگز تونالیته های متفاوت و زیاد را در کنار یکدیگر درون یک بشقاب قرار ندهید. توجه کنید که همیشه در عکاسی مواد غذایی سوژه اصلی شما غذا است و نباید توجه بیننده از آن به کلی منحرف شود.
  •  استفاده از ابزار های مختلف مثل پنس، تکه های باریک چوب و یا انواع انبر ها به شما اجازه میدهد تا بشقاب خود را با دقت بیشتر و دقیق تر بچینید.
  •  یکی از ایرادات اصلی عکاسان استفاده از میزان زیاد غذا در یک بشقاب است! توجه داشته باشید که یک شف ممکن است بشقاب غذا را پر تحویل مشتری بدهد اما شما به همه غذا در بشقاب نیاز ندارید. تنها از مقداری که برای عکاسی کافی است و تمام حجم بشقاب را نمیگیرد استفاده کنید.
  •  هرگز سبزیجات و حبوبات را زیاد نجوشانید. استفاده کردن از مواد غذایی در پروسه عکاسی مواد غذایی بسیار متفاوت از آشپزی کردن آنهاست. جوشاندن کم سبزیجات باعث میشود که رنگ آنها شفاف باقی بماند.
  •  قانون استفاده از اعداد فرد را هرگز فراموش نکنید. تا حد امکان سوژه های درون عکس فرد باشند و نه زوج، این روش برای ترکیب بندی نتیجه بهتری دارد و تقارن یکنواخت تصویر را نیز میشکند.
  •  هیچ وقت یک لکه و یا ایراد در بشقاب را برای روتوش کردن در کامپیوتر رها نکنید. در بهترین حالت ممکن بشقاب غذا را عکاسی کنید، جوری که گویا عکس نباید روتوش شود.
  •  چیدمان بشقاب برای غذا های پخته شده باید حتما به این صورت باشد: نیمی از بشقاب را به سبزیجات اختصاص دهید، یک چهارم را به غذای پروتئینی (گوشت، مرغ و …) و یک چهارم دیگر را به هیدرات کربن ها (مانند برنج و یا سیب زمینی و …)
بخوانید
نکات کلیدی تغییرات دیافراگم در عکاسی که باید بدانید

آموزش عکاسی مواد غذایی - نگاتیو استودیو

ایده هایی جذاب برای عکاسی مواد غذایی

عمودی بازی کنید

اگر از براونی عکاسی میکنید و یا عکاسی مواد غذایی شما شامل موادی است که دارای فرم های متقارن و چهارگوش هستند از این روش برای عکاسی خود استفاده کنید. گاهی چیدن مواد غذایی بر روی یکدیگر ایده بهتر و جذابتری است تا کنار هم چیدن آنها. لایه لایه چیدن مواد غذایی روی هم میتواند باعث ایجاد احساس عمق در تصویر شود. در این روش امکان بازی با شکل های مختلف مانند مستطیل یا دایره و همچنین ترکیب مواد مختلف نرم یا کرانچی نیز میتواند ایده خوبی باشد.

گاهی اضافه کردن کرم یا خامه و یا شکلات مایع نیز میتواند تاثیر بیشتری بر روی مخاطب بگذارد. این ایده میتواند برای پنکیک یا تکه های نان خشک که مقداری عسل یا شیره به آن اضافه میشود و یا حتی استفاده از میگوی کامل و همراهی کمی سس روی آن و اضافه کردن مقداری پاپریکا نیز مورد استفاده قرار گیرد. دقت کنید که استفاده از سس و شهد ها در عکاسی مواد غذایی به صورت محدود باشد و سوژه اصلی را کاملا نپوشاند.

آموزش عکاسی مواد غذایی - نگاتیو استودیو

بازی با رنگها

استفاده از بازی های رنگی در بشقابی که برای عکاسی مواد غذایی استفاده میشود میتواند بسیار جذاب باشد و تحریک بیشتری در دید مخاطب ایجاد کند.

رنگ سبز: باعث ایجاد احساس طبیعی بودن و همچنین اعتماد در مخاطب میشود. در هر بشقاب حتما از چندین المان سبز و یا حتی برگ سبزیجات برای دیزاین استفاده کنید. استفاده از برگهای کوچک و تازه نعنا و یا ریحان گاهی چیدمان بشقاب شما را به کلی نجات میدهد.

رنگ قرمز: یکی از رنگهائی است که بیشترین اثر را بر روی اشتها میگذارد. رنگ قرمز همچنین به عنوان رنگ عشق نیز شناخته میشود. توصیه من به شما این است که از رنگ قرمز در تهیه غذا و یا سس ها استفاده کنید و در عکاسی مواد غذایی تا حد امکان از بشقاب و یا دستمال سفره ها و وسائل به رنگ قرمز استفاده نکنید.

رنگ زرد: تا حد امکان با احتیاط از این رنگ استفاده کنید زیرا معمولا در ذهن مخاطب حس ترش بودن را القا میکند.

بخوانید
مصاحبه با فریبرز میرکبیری درباره عکاسی تبلیغاتی

رنگ آبی: بیشتر باعث از بین بردن احساس گرسنگی میشود. این رنگ برای استفاده در بشقاب های رژیمی توصیه میشود زیرا احساس سیری را به بیننده منتقل میکند.

سیاه، قهوه ای، بنفش: این رنگها عموما به عنوان ترکیبی در کنار رنگهای دیگر قرار میگیرند و نه به عنوان رنگ اصلی زیرا در ذهن ما عموما یادآوری فاسد شدن را میکنند، به همین دلیل با احتیاط و تنها در مواقعی که از ترکیب آنها با رنگهای دیگر موجود در بشقاب اطمینان دارید از این رنگها استفاده کنید. به عنوان مثال در غذا های گوشتی برای جذابیت و براق بودن رنگ قهوه ای میتوانید از روغن موتور استفاده کنید اما برای شکستن رنگ قهوه ای نیز بهتر است از تکه های قرمز رنگ فلفل و یا حتی مکعب های کوچک نمک درشت بر روی گوشت استفاده کنید. به عنوان مثال در عکس زیر با وجود اینکه میزی به رنگ قهوه ای و همچنین تکه های فندق قهوه ای رنگ وجود دارد، از تکه های توت فرنگی در عکاسی مواد غذایی استفاده شد تا استفاده یکنواخت رنگ قهوه ای را کمتر کند.

blank

دکوراسیون

کیت وسائل مورد نیاز

1- انواع پنس و انبر

2- قطره چکان

3- قالب های مختلف

4- ساک خامه و سری های آن برای شیرینی

5- دستمال کاغذی و پارچه ای و حوله

6- جارو و تی

انواع سس

مسلما یکی از بهترین کارها استفاده از سس ها در دکوراسیون عکاسی مواد غذایی است. از سس کارامل گرفته تا سس میوه های جنگلی، سس ماست، سس آواکادو که همه اینها تنها برخی از نمونه های موجود برای دیزاین عکاسی مواد غذایی شما هستند. سس ها را میتوانید با استفاده از قطره چکان و یا ته قاشق و یا حتی ریختن مستقیم مقدار زیادی از آن در بشقاب و با ضربه تخت کردن آن نیز به بشقاب اضافه کنید. گاهی استفاده از قلم مو نیز میتوانید به شما کمک کند تا بشقاب هایی با افکت های مختلف هنری به وجود آورید.

استفاده از گل ها

اگر نمونه های عکاسی مواد غذایی انجام شده جهت کاتالوگ و یا منوی رستوران است حتما از گلهایی استفاده کنید که قابل خوردن باشند اما اگر هدف شما صرفا استفاده از عکس ها به عنوان نمونه کار و یا تبلیغات در شبکه های اجتماعی است میتوانید از گلهای غیرخوراکی نیز جهت جذاب شدن عکاسی مواد غذایی خود استفاده نمایید. البته نیاز به ذکر است که موارد فوق مربوط به اصول عکاسی مواد غذایی هستند اما مسلما امکان اضافه کردن هر گونه مواد اولیه که به نظرتان جذاب میرسد نیز میتواند مناسب باشد و این مورد بسته به سلیقه شماست.

blank

مواد رنگی در عکاسی مواد غذایی

برگ، خاویار، گوجه گیلاسی، انواع سبزیجات که بتوانند مقداری رنگ به بشقاب شما اضافه کنند همگی انتخاب های خوبی هستند. نکته مهم اینکه در انتخاب و اضافه کردن این المانها به عکاسی غذایی خود بسیار دقت کنید و حتما با پنس جای آنها را به درستی تنظیم کنید. قاعده دقیقی برای چیدمان مواد داخل بشقاب وجود ندارد و هر چه تجربه شما بیشتر باشد میتوانید نتایج بهتری نیز به دست آورید.

رنگ ها در عکاسی مواد غذایی

میوه ها در عکاسی مواد غذایی

پرتقال یکی از جذابترین میوه ها برای عکاسی غذایی است اما امکان استفاده از هر نوع میوه و با هر شکل و فرمی در عکاسی مواد غذایی شما وجود دارد. به عنوان مثال در عکس زیر از یک تکه پرتقال خشک و یک تمشک یخ زده برای دکوراسیون این عکس استفاده شده است. برای خشک کردن میوه های مختلف و حفظ رنگ و شکل آنها نیز میتوانید خودتان آنها را در فر به مدت 3-5 ساعت قرار دهید و آنها را خشک کنید و برای عکاسی مواد غذایی بعدی آماده نگه دارید.

بخوانید
8 نکته مهم در آموزش عکاسی در شب

میوه ها در عکاسی مواد غذایی

استفاده از لوازم آشپزخانه و یا ابزارهای مختلف

اضافه کردن بک گراند های مختلف و ترکیب آن با اشیاء مورد استفاده در آشپزخانه به عنوان دکوراسیون جانبی در کنار بشقاب های شما نیز میتواند جذابیت بسیاری در چشم بیننده ایجاد کند. توصیه مهم اینکه به استفاده محدود از آنها اکتفا کنید و فضای عکس خود را شلوغ نکنید.

بشقاب کامل را در ذهن خود تصور کنید!

از موارد مهم که در زمینه های دیگر عکاسی مانند عکاسی مد و فشن یا عکاسی مدلینگ نیز به آن اشاره کرده ام این است که قبل از شروع به کار، تصویری از عکس نهایی خود در ذهن داشته باشید و یا حتی آنرا بر روی کاغذ بیاورید. این روش که در ابتدا سخت به نظر میرسد میتواند به راحتی جای خود را در ذهن پیدا کند. تصور کردن بشقاب کامل به شما اجازه این را میدهد که بتوانید ترکیب بندی، چیدمان، بازی رنگها و حتی مواد مورد استفاده در عکاسی مواد غذایی خود را نیز تعیین کنید و از قبل آنها را برای کار در دسترس آماده داشته باشید. به خاطر داشته باشید که زیاده روی در تعداد مواد و رنگها نتیجه ای جز آشفتگی برای شما نخواهد داشت و به قول معروف “Less is More”

چیدمان مواد در عکاسی از غذا

همیشه پیش از چیدن غذای اصلی در بشقاب و برای جلوگیری از سرد شدن آن مواد دیگر را در بشقاب بچینید و جایگاه صحیح آنها را پیدا کنید، نورها و رفلکتورهای خود را تنظیم کنید و پس از رسیدن به نتیجه ایده آل، غذای اصلی را در بشقاب بگذارید. توجه داشته باشید که شکل بشقاب و نوع آن در چیدمان شما تاثیر میگذارد. اگر از بشقاب گود سفید رنگ استفاده میکنید مواد غذایی در مرکز قرار میگیرند در حالیکه میتواند برای بشقاب های مربع یا مستطیل شکل، چیدمان خود را به صورت قطری و یا در راستای اضلاع و حتی مثلثی قرار دهید.

توصیه آخر ما برای انجام یک سرویس جذاب عکاسی مواد غذایی، جستجو برای یافتن اشیاء و یا مواد اولیه و رنگهای جالب و هیجان انگیز است که بتوانید در کارهای آینده خود از آنها استفاده کنید.

در این مقاله با اصول حرفه ای چیدمان در عکاسی مواد غذایی یا همان عکاسی از غذا و جزئیات آن آشنا شدید. اگر این مطالب را تمرین کرده و در پروژه های عکاسی خود به کار ببندید قطعا میتوانید تصاویر حرفه ای تر و جذابتری از مواد غذایی مختلف بگیرید. شما میتوانید سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاههای این مطلب با ما و دیگر کاربران عزیز وبسایت نگاتیو استودیو و مجله آنلاین مد و فشن جومه به اشتراک بگذارید.

اگر مایلید تا نکات کلیدی و اصول کاربردی و مهم در عکاسی مواد غذایی را به صورت آسان و سریع و حرفه ای یاد بگیرید، حتما مطالعه کتاب الکترونیکی ” چگونه در عکاسی مواد غذایی حرفه ای شویم؟ ” ، تالیف استاد فریبرز میرکبیری به شما توصیه میشود.

دانلود کتاب الکترونیکی “ چگونه در عکاسی مواد غذایی حرفه ای شویم؟ ”

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا