مد و فشن

معروف ترین مدل های تاریخ در دنیای مدلینگ و فشن

Anita Colby – آنیتا کلبی

Anita Colby – آنیتا کلبی

او دختر کاریکاتوریست معروف ” Bud Counihan” که شخصیت افسانه ای محبوب در میان هنرمندان بود و در شهر نیویورک به دنیا آمد. آنیتا در ابتدای کارش در واشنگتن دی سی توانست بالاترین میزان پرداختی را که ساعتی 50 دلار بود داشته باشد. آنیتا کلبی در سال 1935 به نیویورک ” هالیوود ” رفت و نام خود را به کالبی تغییر داد. او به جز کار مدلینگ در تعدادی فیلم نیز بازی کرد و هر دو کار بازیگری و مدلینگ را در کنار هم پیش برد. پس از گذشت دو سال، به نیویورک بازگشت و به شخصی تاثیر گذار برای فروش تبلیغاتی مجله مشهور “Harper’s Bazaar” بدل شد. (در سایت نگاتیو استودیو میتوانید برخی نمونه های این مجله را نیز دانلود کنید.)

زمانی که او در یک کمپین سراسری تبلیغاتی برای بازی در فیلم Cover Girl (1944) شرکت کرد، تقریبا ده سال از کناره گیری اش از دنیای بازیگری میگذشت اما این فیلم باعث شد نام او دوباره در هالیوود بدرخشد. کالبی در دهه 1940 توسط دیوید اوسلزنیک (David O. Selznick) استخدام شد تا عهده دار آموزش به مبتدیان حرفه مدلینگ باشد. آنیتا بعدها برنامه تلویزیونی “پپسی کولا” را در سال 1954 برگزار کرد. او همیشه یک کاتولیک معتقد بود و در سن 77 سالگی از بیماری ریه درگذشت.

“Jean Ward Patchett Auer” – جین پاچت

Jean-Ward-Patchett-Auer

جین پاچت مدل پیشرو مد و فشن در اواخر دهه 1940، 1950 و اوایل دهه 1960 بود. او یکی از مشهورترین مدل های زمان خود دربین افرادی چون (Dovima, Dorian Leigh, Suzy Parker, Evelyn Tripp and Lisa Fonssagrives) بود. جین پاچت اغلب، موضوع اصلی روی جلد معروف ترین مجلات جهان از جمله وگ مجله بود،  او به عنوان یکی از اولین سوپر مدل های دنیا شناخته شده است. “Irving Penn”  او را با نام “الهه ای آمریکایی با پیچیدگی های یک پاریسی” توصیف کرده است. جین پاچت در طی دوران حرفه ای خود بر روی بیش از 40 جلد مجله مختلف دیده شد.  جین با مارک های تجاری معروف زمان خود از جمله : (Bergdorf Goodman, Henri Bendel ,  Revlon)  همکاری داشته است.

Dorian Leigh – دوریان لی پارکر

Dorian Leigh – دوریان لی پارکر

در شهر ” San Antonio, Texas ” در 23  آپریل 1917 متولد شد . او به عنوان یکی از اولین سوپرمدل های تاریخ شناخته شده است. دوریان در 20 سالگی با شوهر اولش ازدواج کرد وبعد ها در دهه 40 از او طلاق گرفت. دوریان لی پارکر در سن 27 سالگی در سال 1944 به آژانس مدلینگ  ” Harry Conover modeling agency ” مراجعه کرد. اما سن او، 27 سال و قد او نیز از استاندارد های مدلینگ کوتاهتر بود. با این حال Conover بلافاصله دوریان لی پارکر را پیش ” Diana Vreeland ” سردبیر  مجله ” Harper’s Bazaar ” فرستاد.

در این زمان بود که دوریان عکاس مد مشهور، Louise Dahl-Wolfe را ملاقات کرد، او تاکید کرد که ابروهایش را هرگز تغییر ندهد زیرا فرم زیگزاگ آنها میتواند برگ برنده او در دنیای مدلینگ باشد. پس از عکاسی از او اولین تجربه مدلینگ اش روی جلد مجله معروف هارپرز بازار رفت و این پروژه اولین نقش جدی دوریان لی پارکر در دنیای مدلینگ بود. او که در آن زمان 27 ساله و دارای دو فرزند بود به توصیه آژانس مدلینگ خود را 19 ساله معرفی کرد.

به دلیل شرایط آن زمان و اینکه تصور پدر و مادر دوریان از مدلینگ چندان خوب نبود، او در دوران حرفه ای خود تنها از  نام کوچک خود استفاده میکرد . او پس از اولین تجربه مدلینگ خود بلافاصله مشغول به کار شد و عمدتا عکس او را میشد بر روی مجلات ، Vogue, Harper’s Bazaar, Paris Match, LIFE, Elle دید. او با عکاسان بسیار معروف زمان خود کار کرد. بعد ها با ریچارد آودون جوان شروع به کار کرد که از بزرگترین عکاسان قرن شد. همزمان با ترومن کاپوت در منزل آودون آشنا شد که سوژه اصلی کتاب “صبحانه در تیفانی” او نیز شد و رابطه عاطفی آنها با هم شروع شد.

دوریان لی پارکر با تجربه به دست آورده در طی سالیان، آژانس مدلینگ خود “Fashion Bureau” را راه اندازی کرد و برای اولین بار “وچر سیستم” را راه اندازی کرد. تا قبل از آن مدل ها باید ماه ها و گاهی حتی سالها منتظر دریافت دستمزد خود میشدند اما با ابداع این روش مدلها بدون توجه به دریافت مبلغ از مشتری به صورت هفتگی دستمزد خود را دریافت میکردند. او پس از ازدواج مجدد خود آژانس مدلینگ اش را بست و به آژانس مدلینگ فورد و با شرط اینکه خواهر او را نیز به عنوان مدل استفاده کنند پیوست. خواهرش نیز بعدها بسیار معروف و به یکی از بازیگران مطرح سینما تبدیل شد.

Hiroko Matsumoto – هیروکو ماتسوموتو

Hiroko Matsumoto - هیروکو ماتسوموتو

پیر كاردین در طی سفر به ژاپن در سال 1960 با ماتسوموتو آشنا شد و درنهایت به همراه هیروکو به پاریس رفت جایی که به عنوان دوشیزه هیروکو و مدل برتر کاردین شناخته شد. هیروکو ماتسوموتو اولین مدل ژاپنی بود که  تا به حال برای یک مجموعه لباس فرانسوی فعالیت میکرد. ماتسوموتو کار خود را در سال 1967 به پایان رساند و با “Berghauer” ، مدیر گروه Pierre Cardin، ازدواج کرد.

چند سال بعد، ماتسوموتو طلاق گرفت و با “Jean-Claude Cathalan”  که در آن زمان، مدیر ” Roussel Uclaf”  بود ازدواج کرد.   او بعدها رئیس Revillon، Parfums Caron، Jean-Louis Scherrer شد و رئيس فعلي Comité Montaigne نیز هست. جالب آنکه  دخترش ” Maxime Cathalan ”  در سن 20 ماهگی در مقابل چشمان پرستارش  در Neuilly-sur-Seine ربوده شد. او برای برگرداندن کودک اش 1.5 میلیون فرانک در تاریخ 23 ژوئن 1975 مطالبه شده بود را پرداخت تا در نهایت او را به مادرش بازگرداندند.

Jean Shrimpton – جین شریمپتون

Jean Shrimpton - جین شریمپتون

ژان رزماری شریپتون متولد 7 نوامبر   1942  مدل انگلیسی و بازیگر است او نیز به عنوان یکی از اولین سوپرمدل های جهان شناخته می شود. او با مجلات متعددی از جمله   Vogue  Harper’s Bazaar, Vanity Fair, Glamour, Elle, Ladies’ Home Journal, Newsweek, and Time   فعالیت داشته است.

در سال 2009، (Harper’s Bazaar) از جین شریمپتون با نام یکی از  26 بهترین مدلهای زمان نام برد و در سال 2012، TIME  نیز او را در بین 100 مدل تاثیر گذار تاریخ نام برد.  او درفیلم ”   Privilege” و در کنار  ” Paul Jones” سال 1967 ایفای نقش کرد و درخشید.

جین شریمپتون زمانی که به عنوان مدل با دیوید بیلی عکاس مشهور مد و فشن شروع به کار کرد ناگهان مورد توجه قرار گرفت. او در طول زمان خود بارها به عنوان گرانترین ، معروف ترن و پر عکس ترین مدل زمان خود معرفی شد. او همچنین به زیباترین دختر زمان خود و همچنین زیباترین چشم های زمان نیز نامیده شد. جین شریمپتون به عنوان چهره اصلی دهه 60 شناخته میشود. او با پاهای کشیده و بلند خود و همچنین بدنی لاغر به نام “The Shrimp” نام گرفت.


Margaux Hemingway – مارگو همینگوی

Margaux Hemingway - مارگو همینگوی

مارگو همینگوی در 6 فوریه 1954 متولد شد.  او یکی از سوپر مدل های شناخته شده دهه 70 بود که چهره اش روی جلد برترین مجلات مد و فشن دنیا قرار گرفت. او که دختر بزرگ پسر ارنست همینگوی نویسنده بسیار معروف بود با برند Fabergé اولین قرارداد میلیون دلاری تاریخ ;i توسط یک سوپر مدل انجام شده را بست. قد مارگو همینگوی 183 ، دور کمر 64 و دور سینه او 86 سانتیمتر بود. او که از کودکی و نوجوانی خود درگیر بیماری های مختلف و اعتیاد به الکل و مواد مخدر بود در نهایت در سن 42 سالگی به خاطر افسردگی شدید و همچنین اعتیاد شدید به مواد مخدر، با خود کشی به زندگی خود خاتمه داد.

Cheryl Tiegs – چریل تایگس

Cheryl Tiegs - چریل تایگس

او در 25 سپتامبر 1947 به دنیا آمد. Cheryl Tiegs بارها به عنوان اولین سوپر مدل تاریخ مد معرفی شد. قد او 178، دور کمر 66 و دور سینه او 89 سانتیمتر بود. عکس او بارها بر روی جلد مجله معروفی همچون اسپرت ایللوستریتد و همچنین مجله معروف تایمز منتشر شد. او که برای اولین بار در دوره دبیرستان برای یک برند بیکینی عکاسی کرد به صورت ناگهانی وارد دنیای مدلینگ شد. چریل تنها مدلی بود که چهره اش دو بار روی جلد مجله  Sports Illustrated  ، چهار بار روی جلد مجله People و سه بار روی جلد TIME رفت. در سالهای بعد با بستن یک قرارداد 1.5 میلیون دلاری برای اولین بار در تاریخ مدلینگ قراردادی با این میزان پرداخت بست. او همچنین اولین سوپر مدلی بود که برند لباس خود را با نام  Sears راه اندازی کرد و در سال 1989 حدود 1 میلیارد فروش را رقم زد.

بخوانید
چرم گیاهی، راه حل جدید در دنیای مد و فشن

 Kate Moss – کیت ماس

 Kate Moss - کیت ماس

“کاترین ماس” یکی از معروفترین سوپر مدلهای دنیا، متولد 16 ژانویه 1974 در کشور انگلستان و همچنین یک تاجر زن موفق است. او در سن 14 سالگی توسط مدیر Storm Model Management انتخاب و وارد دنیای مد شد.  قد او 170 ، وزن 55 کیلوگرم ، دور کمر 58 دور سینه او 83 سانتیمتر، سایز لباس او 34 اروپا بود. در واقع شروع همکاری کیت ماس با برند Calvin Klein بود که او را تبدیل به یک فشن آیکون معروف کرد. این سوپر مدل معروف دارای برند لباس خود نیز هست و در پروژه های مختلف موزیک و ویدئو نیز همکاری داشته است.

با وجود اینکه اندازه های بدن کیت ماس با استانداردهای رایج مد و فشن جور در نمیامد به خاطر استعداد بی نطیر خود در مدلی و به خصوص با صورت معصوم و ژست های حرفه ای کم نظیر و همچنین با سایز صفر خود تاثیر بسیار زیاد در دنیای مد زمان خود داشت. او در سال 2007 توسط مجله معروف تایم به عنوان یکی از  100 زن تاثیر گذار دنیا شناخته شد. او باعث خلق آثار هنری بسیاری نیز شده است از جمله آنها میتوان به مجسمه ای که هنرمند معروف “مارک کوئین” از طلای 18 عیار از او در سال 2008 ساخت که اکنون در موزه British Museum و به ارزش 2.8 میلیون دلار ساخته شد اشاره کرد. گفته میشود که این بزرگترین مجسمه طلای ساخته شده از دوران اهرام مصر تا کنون است.

در اواخر سال 2005 اتهامات مربوط به استفاده از مواد مخدر به او وارد شد که باعث شد تا کیت ماس از پروژه های مدلینگ به کلی کناره گیری کند. این اتفاق باعث شد که برخی از برندها مانند “شنل” و “اچ اند ام”  و “استللا مکارتنی” نیز او را به کل از کمپین های خود بیرون کنند. در این بین تنها الکساندر مک کوئین بود که به دفاع از او پرداخت تا جایی که پس از یکی از کت واک های خود با تی شرتی که روی آن نوشته بود “We love you Kate”  روی صحنه رفت. هرچند کیت از این  اتهامات تبرئه شد اما برای مدتی نسبتا طولانی از دنیای مدلینگ خداحافظی کرد. پس از چند سال از این اتفاق او مجددا شروع به فعالیت در این حرفه کرد و در سال 2012 در لیست مدل های پر درآمد مجله Forbes  قرار گرفت و مقام دوم آن سال را کسب کرد. درآمد سالیانه او 9.2 میلیون دلار در سال گزارش شد.

کیت ماس به تازگی آژانس مدلینگ خود “کیت ماس ایجنسی” Kate Moss Agency را نیز راه اندازی کرده است. او در حال حاضر بیشتر به عنوان یک چهره پیشرو مدلینگ در جشن ها و ایونت ها شرکت میکند. به تازگی نیز دختر خود “لیللا گریس ماس” را نیز وارد حرفه مدلینگ کرده است.

Cindy Crawford – سیندی کرافورد

Cindy Crawford - سیندی کرافورد

سینتیا کروافورد در 20 دسامبر 1966 در ایالت  Illinois متولد شد. در سال دوم تحصیل در دبیرستان، شخصی با او تماس گرفت و از طرف یک فروشگاه بزرگ لباس به او پیشنهاد مدلینگ برای آن برند را داد. چیزی که اصلا واقعیت نداشت و تنها یک شوخی از طرف دوستان او بود. با وجود این فروشگاه دیگری در سال بعد تعدادی از دختران دبیرستانی، از جمله “سیندی” را برای کار مدلینگ و همچنین عکاسی از آنها استخدام کرد. قد او 175 وزن او 64 کیلوگرم، دور کمر 66 ، دور سینه او 86 سانتیمتر بود.

“Roger Legel” ، عکاس محلی، که در سالهای ابتدایی حرفه عکاسی خود بود  در یک پروژه عکاسی از دختران دبیرستانی  عکسی از او را برای انتشار روی جلد یک مجله انتخاب کرد و بازخورد بسیار مثبتی که او از عکس این مدل دریافت کرد به اندازه کافی برای متقاعد کردن و ماندن سیندی در این حرفه کفایت میکرد. او در سن 17 سالگی به عنوان چهره برتر  “Elite Model Management” یکی از شناخته شده ترین آزانس های مدلینگ جهان انتخاب شد. او در طی سالهای کاری خود با معروف ترین برندهای دنیا و مجلات جهان همکاری داشته است.

کراوفورد بارها  در لیست جذاب ترین و زیباترین زنان جهان قرار گرفته است. او در رتبه پنجم لیستی از 100 چهره زیبای  قرن بیستم نیز قرار دارد. در طی یک نظرسنجی از چهار هزار نفر که توسط مجله   Shape در سال 1997 انجام شد او پس از هنر پیشه مشهور هالیوودی “دمی مور” به عنوان دومین زن زیبای جهان برگزیده شد.

سیندی کراوفورد در سال 2005 یک مجموعه لوازم خانگی با نام خود راه اندازی کرد. دختر او “کایا گربر” نیز چند سالی است که در حرفه مدلینگ مشغول به کار شده است و اکنون یکی از چهره های شناخته شده و برتر مدلینگ دنیاست که همکاری با برندهای بسیار معروفی مانند “شنل” را نیز در کارنامه خود دارد.

Naomi Campbell – نائومی کمبل

Naomi Campbell - نائومی کمبل

Naomi Elaine Campbell (متولد 22 می 1970 یک مدل انگلیسی، بازیگر و کارآفرین است.  او در سن 15 سالگی وارد دنیای مد شد و به سرعت  در میان مدل های دهه 1990 جای خود را باز کرد. او یکی از شش مدل برتر دوران خودش است که توسط صنعت مد و مطبوعات بین المللی به عنوان سوپرمدل معرفی شده است. قد او 177 ، وزن 58 کیلوگرم ، دور کمر 61 و دور سینه اش 86 سانتیمتر بود.

نائومی کمپبل علاوه بر مدلینگ در پروژه های خیریه و همچنین فیلم ها، رئالیتی شو ها، موزیک ویدئو ها و … شرکت کرده است.

نائومی کمبل در جنوب لندن متولد شد مادر او یک رقصنده متولد جامائیکا است. کمپبل هیچگاه پدرش را ندید پدرش زمانی که مادرش چهار ماهه او را بارداربود آنها را ترک کرد. او در طی سالهای اولیه کودکی خود در رم زندگی می کرد، جایی که مادرش به عنوان یک رقاص مدرن کار میکرد. در سن 10 سالگی در رشته باله  Italia Conti Academy of Theatre Arts پذیرفته شد و وارد دنیای باله شد.

در اواخر دهه 80 با لیندا اوانجلیستا و کریستی تورلینگتون یک مثلث مدلینگ کم نظیر را ساختند که به ترینیتی مشهور شد و آنها را تبدیل به معروف ترین مدلهای دوره خود کرد. زمانی که برخی اتفاقات تبعیض نژادی برای نائومی کمبل پیش میامد نیز لیندا و کریستی با او همراه میشدند و از او حمایت کامل میکردند. مانند زمانی که آنها به D&G اعلام کردند “اگر نائومی را نخواهید ما را نیز نخواهید داشت.”

نائومی کمپبل اولین مدل سیاهپوست بود که عکس او روی کاور بسیاری از مجلات مد معروف دنیا از جمله مجله وگ قرار گرفت. البته همیشه هم ماجرا به این سادگی پیش نمیرفت. زمانیکه وگ فرانسه از انتشار عکس او روی جلد خود ممانعت کرد، ایو سن لورن به مجله اعلام کرد که اگر از انتشار آن جلوگیری کند تمام تبلیغات خود را در مجله وگ حذف خواهد کرد.

در ژانویه 1990 او به عنوان “the reigning megamodel of them all” پرنسس مگا مدل تمامی زمانها نام برده شد. Campbell, Turlington, Evangelista, Crawford , Claudia Schiffer, Kate Moss در کنار هم تبدیل به برترین سوپرمدل های تاریخ شدند که به نام “Big Six” از آنها یاد میشود.

در سال 92 او برای کاور آمریکن وگ توسط عکاس بسیار معروف مد و فشن Patrick Demarchelier به مناسبت یکصدمین سالگرد این مجله پز گرفت. با وجود موفقیتهای بسیار، اخلاق و خصوصیات شخصی او و عصبانیت، پرخاشگری و خشونت اش او را 11 بار به دادگاه و بارها محکومیت به پرداخت غرامت کشانده است. این رفتار او تا جایی پیش رفت که الیت مدل منیجمنت که سالها مسئولیت برنامه های او را به عهده داشت او را اخراج کرد و مدیر این مجموعه او را بی ادب، فریبکار، خرابکار و غیر قابل تحمل خواند. او هیچ وقت نتوانست روابط احساسی موفقی در زندگی اش برقرار کند و تمامی آنها به شکست انجامید.

در نوامبر سال 1999 او با همراهی 12 سوپر مدل دیگر برای پروژه  “Modern Muses” که توسط عکاس بی نظیر مدلینگ “آنی لیبوویتز” Annie Leibovitz گرفته شد، مجددا بر سر زبانها افتاد. او در سال 2018 نیز در کت واک ورساچه (که به احترام “جاننی ورساچه” Gianni Versace مشهور که سالها قبل به قتل رسیده بود) انجام شد در کنار Schiffer, Crawford, Christensen و Carla Bruni قرار گرفت. نائومی کمبل با مشهورترین برندهای مد و لباس دنیا و همچنین با بسیاری از مجلات مد جهان همکاری داشته است.

بخوانید
مصاحبه با فریبرز میرکبیری، مدرس و عکاس حرفه‌ای مدلینگ

Linda Evangelista – لیندا اوانجلیستا

Evangelista – لیندا اوانجلیستا

لیندا اوانجلیستا در 10 می 1965 متولد شد. او یک سوپر مدل بسیار مطرح کانادایی است که همچنین وی را به عنوان پر تاثیرترین مدل تاریخ نیز میدانند. قد لیندا اوانجلیستا 177 ، وزن 55 کیلو گرم ، دور کمر 61 دور سینه اش 86 سانتیمتر است. او که در ابتدا به عنوان چهره اصلی کارهای عکاس بسیار معروف “استیون میزل” Steven Meisel شناخته میشد بیش از 700 بار روی جلد مجله های مختلف دنیا قرار کرفت.

با وجود جمله معروف او “ما برای کمتر از 10.000 دلار در روز از خواب بیدار نمیشویم” عکس لیندا اوانجلیستا بارها بر روی جلد مجله وگ ایتالیا که توسط استیون میزل عکاسی میشد قرار گرفت. همکاری آنها با هم که حتی تا به امروز نیز ادامه دارد یکی از نمونه های قوی ارتباط مدل و عکاس در دنیای مدلینگ و تاثیر مثبتی است که این دو نقش میتوانند در مسیر کاری یکدیگر داشته باشند بوده است.

کار مدلی لیندا اوانجلیستا در سال 1984 و با بستن قراردادی با الیت مدل منیجمنت و رفتن به نیویورک شروع شد. او به توصیه عکاس به نام “پیتر لیندبرگ” Peter Lindberg موهای خود را کوتاه کرد. گرچه در ابتدا دنیای فشن در برابر آن مقاومت کرد تا جایی که او را از 16 فشن شو آن زمان نیز حذف کردند اما کم کم این قضیه تبدیل به برگ برنده او شد و برای سالها موهایش را کوتاه  و تا بالای شانه نگه داشت تا جایی که این مدل مو تبدیل به برگ برنده او در میان سوپرمدل های دیگر شد. این مدل مو در زمان خودش نیز به نام مدل لیندا معروف شد تا جایی که بسیاری از زنان معروف و هنرپیشه های زمان از مدل موی لیندا اوانجلیستا استفاده کردند.

او در 1985 شروع به کار با “کارل لاگرفرد” Karl Lagerfeld دیزاینر بسیار مشهور شنل کرد و برای مدتها چهره اصلی کارهای او بود، تا جایی که کارل اعلام کرد تا بحال هیچ مدلی حرفه ای تر از لیندا اوانجلیستا در مسیر کاری خود نداشته است. پس از آن به عنوان چهره اصلی کارهای جاننی ورساچه نیز در کنار وی قرار گرفت و در همین دوران با برترین برندهای فشن و مد دنیا نیز کار کرد. او در 1987 در کمپین تبلیغاتی Revlon به عنوان فراموش نشدنی ترین زن جهان و با عکاسی “ریچارد اودون ” Richard Avedon اسطوره عکاسی معاصر شرکت کرد. او در طی دوره کاری خود با به نام ترین عکاسان مد و فشن دنیا عکاسی کرده است.

لیندا بر خلاف بسیاری از سوپر مدل های زمان خود و با وجود پیشنهاد های بسیار، کارهای دیگر را نمیپذیرفت و تمام دوران کاری خود را صرف کار مدلینگ کرد و احتمالا به همین دلیل نیز به عنوان برترین سوپر مدل تمامی زمانها از دید بینندگان شوی تلویزیونی  Fashion File در سال 2008 انتخاب شد. او در سال 1998 خود را بازنشست کرد. اما تا به امروز نیز به صورت خاص و بارها در کنار بزرگان برند لباس دنیا قرار گرفته است.

Yasmeen Ghauri – یاسمین غوری

Yasmeen Ghauri  - یاسمین غوری

یاسمین غوری ، سوپرمدل کانادایی است که در 23 مارس 1971 به دنیا آمد. او از مادری آلمانی و پدری پاکستانی متولد شد. پدر او مسلمان است و یاسمین نیز در 12 سالگی به زیارت مکه رفت. او در 17 سالگی و در حالی که در مک دونالد کار میکرد توسط Edward Zaccharia که مدیر هنری Platine Coiffure بود کشف شد. .  قد او 178 ، وزنش 64 کیلو گرم ، دور کمر 61 دور سینه او 86 سانتیمتر بود.

تقریبا بلافاصله پس از ورود او به دنیای مدلینگ تغییر بزرگی در استفاده از مدلهای به اصطلاح شمالی (با موهای بلوند و چشم های روشن) و جایگزینی انها با مدلهای نسبتا شرقی تر اتفاق افتاد که این ترند جدید باعث محبوبیت بیشتر یاسمین نیز شد. با وجود مخالفت والدینش او مدلینگ را شروع کرد و در میلان، پاریس و سپس نیویورک مورد استقبال بسیار قرار گرفت. مجله نیویورک تایمز راه رفتن و چرخش پهلو های او را در کت واک درخشان خواند.

یکی از اولین کارهای یاسمین غوری، شرکت در موزیک ویدئوی بسیار معروف التون جان به نام  Sacrifice بود. او در اوائل دهه 90 و زمانی که عکسش بر روی جلد مجله  Elle Magazine قرار گرفت به سرعت شروع به درخشیدن کرد و بلافاصله تبدیل به چهره اصلی Chanel و  Jil Sander شد. او برای برندهای بسیاری کت واک رفت و در نهایت به عنوان چهره جدید  Christian Dior کریستین دیور انتخاب شد. او با عکاسان بسیار معروفی همچون استیون میزل و پاتریک دمارشلیه کار کرد. او پس از آن با ویکتوریا سیکرت قرارداد بست و همچنین به عنوان چهره اصلی والنتینو و بعد ها هرمس و لانوین نیز همکاری کرد. او در نهایت در سال 96 پس از کت واک ایو سن لورن اعلام بازنشستگی کرد و مشغول زندگی زناشویی خود شد.

https://www.youtube.com/watch?v=TwG_fNiQizM

Claudia Schiffer – کلودیا شیفر

Claudia Schiffer - کلودیا شیفر

کلودیا شیفر در 25 آگوست 1970 متولد شد. او یک سوپر مدل، هنرپیشه، تهیه کننده و فشن دیزاینر آلمانی است. قد او 180 ، وزن 60 کیلو گرم ، دور کمر 61 دور سینه او 91 سانتیمتر، سایز لباس او 36 اروپا بود. Claudia Schiffer که در اوائل دهه 90 شروع به کار کرد روی جلد بیش از 1000 مجله دنیا قرار گرفته او رکورد بیشترین تعداد کاور مجله را در گینس به خود اختصاص داده است.

در سال 2002 مجله فوربس درآمد خالص او را 55 میلیون دلار تخمین زد. کلودیا شیفر در ابتدای کار به در دفتر وکالت پدرش به کار مشغول شد. تا یک شب در سن 17 سالگی در یک نایت کلاب با Michel Levaton,  که مدیر آژانس مدلینگ Metropolitan Model Agency بود ملاقات کرد. او پس از اتمام دبیرستان برای تست یک فتو شوت به پاریس سفر کرد و بلافاصله روی جلد مجله معروف  Elle قرار گرفت. او در مدت کوتاهی در دنیای مد مطرح شد و بلافاصله توسط کارل لاگرفرد به عنوان چهره شنل انتخاب شد. کلودیا شیفر (Claudia Schiffer) در سال 99 روی جلد مجله وگ قرار گرفت و به عنوان یکی از زیباترین زنان جهان در بین 25 کشور دنیا انتخاب شد. عکس او بارها روی جلد معروف ترین مجلات دنیا رفت و همچنین با پر پرستیژ ترین برندهای مد جهان نیز کار کرده است. کلودیا کمپین های تبلیغاتی بسیاری را نیز برای برند های مختلف انجام داد. کلودیا شیفر تنها در سال 1998 و در یک قرار داد با حضور در تبلیغات برند سیتروئن 3 میلیون پوند درآمد کسب کرد.

او در 2001 در پاریس فشن ویک برند شخصی خود را معرفی کرد. همچنین در فیلم ها و ویدئو موزیک های و شو های تلویزیونی بسیاری نیز نقش آفرینی کرده است. چهار ویدئو آموزشی او به نام  Claudia Schiffer’s Perfectly Fit نیز در لیست پرفروش های آمریکا قرار گرفت. او در 1993 در یک میهمانی با دیوید کاپرفیلد شعبده باز معروف آشنا شد و رابطه آنها تا سال 1999 ادامه داشت و کلودیا در بسیاری از برنامه ها و شو های انجام شده توسط دیوید به همراه او شرکت کرد.

Stephanie Seymour – استفانی سیمور

Stephanie Seymour - استفانی سیمور

استفانی سیمور ، یک مدل و بازیگر آمریکایی است. در 23 جولای 1968 متولد شد. مدلینگ را در 16 سالگی از مغازه ها و روزنامه های محلی شهر خود آغاز کرد. در 1983 به عنوان Look of the Year الیت مدل انتخاب شد. قد او 178، دور کمر 66 دور سینه اش 94 سانتیمتر بود.

استفانی سیمور که در فاصله سالهای 1980 تا 1990 به عنوان یک سوپرمدل شناخته شد، بلافاصله با  ویکتوریا سیکرت شروع به همکاری کرد. او بلافاصله در کنار سوپر مدلهای زمان خود که در بالا به برخی از آنها اشاره شد قرار گرفت. در کتاب سال 2006 مجله وگ The Illustrated History of the World’s Most Famous Fashion Magazine سر ادیتور مجله وگ Anna Wintour آننا وینتور مینویسد: “آن دخترها برای مد و فشن بی نظیر بودند و دوره خود را به خوبی نشان دادند، هر کدام آنها مانند ستاره فیلم ها میدرخشیدند.” این درباره لیستی از مدلها بود که نام استفانی نیز در میان آنها میدرخشید.

بخوانید
13 نکته طلایی و مهم برای یک کت واک تمیز در دنیای مدلینگ

Karen Mulder – کارن مولدر

Karen Mulder - کارن مولدر

کارن مولدر متولد 1 جون 1970 مدل و خواننده آلمانی و یکی از سوپرمدل های مطرح زمان خود بود. Karen Mulder در طی سفر با خانواده اش به فرانسه یک آگهی از الیت مدل را میبیند و یکی از دوستانش برای سورپرایز کردن او عکس هایی را که از او گرفته بود بدون اطلاعش برای الیت مدل ارسال میکند. کارن به عنوان نفر دوم انتخاب میشود و کار مدلینگ او نیز از همینجا آغاز میشود. قد او 178، وزن 57 کیلو گرم بود.

Karen Mulder با استعداد خود و در دومین سال مدلینگ، شروع به همکاری با Valentino, Yves Saint Laurent, Lanvin, Christian Lacroix, Versace, Giorgio Armani میکند. او پس از آن با برندهای بسیار همکاری کرد و روی جلد مجلات معروف مد دنیا قرار گرفت. او در سال 2000 و به خاطر افسردگی شدید و اعتیاد از این کار کناره گیری کرد.

Amber Valletta – آمبر والتا

amber-valletta - آمبر والتا

Amber Evangeline Valletta متولد  9 فوریه 1974 مدل آمریکایی است. قد او 175، وزن 57 کیلو گرم ، دور کمر 59 و دور سینه او 87 سانتیمتر بود. در دهه 1990، آمبر والتا به عنوان  سوپرمدل قرارداد هایی با کمپانیهای مطرح و بزرگ همچون :  Giorgio Armani, Chanel, Escada, Louis Vuitton, Prada, Valentino, Gucci and Versace  و همچنین  قراردادهای آرایشی چند میلیون دلاری را با  Calvin Klein و  Elizabeth Arden امضا کرد.

در سال 2000، والتا تمرکزخود را بر روی حرفه بازیگری معطوف کرد  و نقش اصلی فیلم های متعددی را انجام داد. آمبر والتا، همراه با کیت ماس، ایوا هرزیگووا، کارولین مورفی و شالوم هارلو، یکی از سوپرمدل های مطرح نسل خود  بودند. او رکورد دار حضور روی جلد آمریکن وگ با 13 بار و پس از کلودیا شیفر با 16 بار حضور شد. او با معروف ترین برندهای لباس جهان و همچنین مجلات دنیا همکاری کرده است.

Tatjana Patitz – تاتیانا پاتیتز

Karen Mulder – کارن مولدر

تاتیانا پاتیتز ، مدل آلمانی در 25 می 1966 متولد شد. او در طول سابقه کار مدلینگ خود بسیار معروف شد و جزء یک نفر از “بیگ فایو” “big five” که پیش از این درباره آنها صحبت شد نیز بود. او در طول سالیان بر روی جلد مجلات بسیار معروف مد و فشن دنیا قرار گرفت. در سال 2015 در کتاب Models of Influence: 50 Women Who Reset The Course of Fashion از او به عنوان یکی از اولین سوپر مدل های جهان یاد شد و در میان 50 زن برتر مدل دنیا قرار گرفت.

Tatjana Patitz در 17 سالگی مدلینگ را  از زمانی که به عنوان چهره سال الیت مدل انتخاب شد و برنده یک قرارداد با این شرکت شد شروع کرد، و باعث شد بتواند در پاریس شروع به کار کند. او در همان سال اول روی جلد مجله بریتیش وگ قرار گرفت. در همان سال او با Peter Lindbergh عکاس معروف مدلینگ که چندی پیش خبر فوت او کل دنیای فشن و مد را تکان داد، نیز شروع به کار کرد و رابطه 30 ساله کاری آنها با هم شروع شد که در عین حال یکی از عوامل بسیار مهم در سوپر مدل شدن وی نیز بود. لیندبرگ در کتاب 10 Women خود مینویسد: من تاتیانا را تحسین میکنم زیرا که او همیشه خودش ماند و تغییر نکرد. تاتیانا پاتیتز در عین لطافت، بسیار قوی است و خوب میداند چگونه چیزی را که میخواهد به دست آورد. اصلا امکان این وجود ندارد که او را تحسین نکرد و بعد از این همه سال همکاری کمی عاشق او نبود.

او همچنین با دیگر بزرگان عکاسی همچون Irving Penn, Helmut Newton, Steven Meisel, Denis Piel, Richard Avedon و Bruce Weber, نیز همکاری داشته است. همکاری او با  Herb Ritts نیز بسیار طولانی مدت بود و او سوژه همیشگی عکس های فاین آرت او بود. تاتیانا روی جلد بیش از 200 مجله در کشورهای مختلف قرار گرفته است.

Christy Turlington – کریستی تورلینگتون

Christy Turlington – کریستی تورلینگتون

کریستی تورلینگتون، سوپر مدل آمریکایی در 2 ژانویه 1969 متولد شد. او مدل فیلم ساز و یک فرد خیر بسیار شناخته شده است. در سال 2013 و 2014 در لیست جذاب ترین زنان مجله گلامور قرار گرفت و همچنین یکی از 100 فرد تاثیر گذار از نقطه نظر مجله تایم شد. کریستی انجمن های خیریه متعددی را راه اندازی کرده است. قد او 178، وزن 56 کیلو گرم ، دور کمر 58 دور سینه او 87 سانتیمتر، سایز  لباس او 34 اروپا است.

Christy Turlington در میامی فلوریدا و توسط یک عکاس محلی کشف شد. او در 14 تا 16 سالگی و در بین درسهایش شروع به کار مدلینگ کرد. بعد از 18 سالگی به نیویورک رفت و به عنوان یک مدل حرفه ای شروع به کار کرد. او با مجلات و برندهای مختلف فشن بسیاری همکاری کرده است و در نهایت در ویدئو موزیک معروف جورح مایکل به نام آزادی در کنار سوپرمدلهای آن زمان  Campbell, Linda Evangelista, Cindy Crawford, and Tatjana Patitz قرار گرفت و یکی از گروه به اصطلاح “بیگ فایو” بود.

او هم مانند دیگر سوپرمدل های هم دوره خود روی جلد مجلات مد بسیاری قرار گرفت و با برترین برندهای مد و فشن همکاری کرد. در طول دوره کاری خود در چندین فیلم مستند درباره مد و فشن نیز بازی کرد. او در حال حاضر یکی از شخصیت های خیر و به نام در دنیاست که انجمن های خیریه متعددی را راه اندازی کرده است.

Carla Bruni – کارلا برونی

Carla Bruni – کارلا برونی

مدل و خواننده بسیار معروف دو رگه ایتالیایی – فرانسوی است که در 23 دسامبر 1967 متولد شد. او که در حال حاضر همسر نیکولای سارکوزی رئیس جمهور فرانسه است دوره مدلینگ خود را از 19 سالگی و با ثبت نام کردن در City Models آغاز کرد. قد او 175، وزنش 55 کیلو گرم ، دور کمر 61 دور سینه اش 87 سانتیمتر و سایز  کفش او 40 اروپا بود.

در همان ابتدای ورودش به دنیای مدلینگ بلافاصله برای شرکت در تبلیغی برای برند Guess از او دعوت شد. پس از آن در دوره کوتاهی شروع به همکاری با برترین برند های مد و فشن معاصر کرد. Carla Bruni در 1990 و با درآمد سالیانه 7.5 میلیون دلار در سال در لیست گرانترین مدلهای جهان قرار گرفت. او که علاقه بسیار به خوانندگی داشت اولین آلبوم خود را در سال 2002 با نام Quelqu’un m’a dit وارد بازار کرد و بیش از 2 میلیون کپی از آن فروش رفت. پس از آن بیشتر تمرکز خود را روی خوانندگی گذاشت و در طی سالها آهنگها و آلبوم های متعددی ارائه کرد که برخی از آنها جزء پرفروش ترین های فصل فرانسه و اروپا قرار گرفت.

Helena Christensen  – هلنا کریستنسن

Helena Christensen – هلنا کریستنسن

هلنا کریستنسن در 25 دسامبر 1968 در دانمارک متولد شد. او که به 5 زبان زنده دنیا صحبت میکند در 17 سالگی به عنوان دختر شایسته دانمارک انتخاب شد و در دهه 90 در میان برترین مدلهای جهان قرار گرفت. او با بازی در چند ویدئو موزیک جایگاه بسیاری نیز در بین مردم پیدا کرد. هلنا که به عنوان یکی از فرشتگان ویکتوریا سیکرت نیز با این برند جهانی همکاری میکرد روی جلد مجلات بسیاری قرار گرفت و با برخی از معروف ترین برندهای دنیا همکاری کرد. قد او 178، وزنش 64 کیلو گرم ، دور کمر 61 دور سینه او 89 سانتیمتر و سایز  کفش او 39 اروپا بود.

Helena Christensen در کنار نائومی، لیندا، کریستی،  سیندی، ال مک فرسون و کلادیا به عنوان هفت شگفت انگیز توسط نیویورک تایمز انتخاب شد که میگفت “آنها افسانه های کت واک دنیای مدرن هستند.” او در سال 2018 نیز در کنار کارلا برونی و نائومی کمپبل و کلادیا شیفر، سیندی کراوفورد، کت واکی برای یاد بود “جاننی ورساچه” را به انتها برد. هلنا کریستنسن برند لباس های وینتیج خود را نیز راه اندازی کرده است و به جز مدلی کردن، یک عکاس شناخته شده در دنیای مد نیز هست و کارهای او در مجله “نایلون”، “ال” و “ماری کلر” نیز چاپ شده است.

blank

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا