مد و فشن

چرم گیاهی، راه حل جدید در دنیای مد و فشن

سیب، آناناس و قارچ:

مواد جایگزین برای پوست حیوانات

برخی از دانشمندان و مهندسان آمریکایی به تازگی توانسته اند از مواد بازیافتی، پوست طبیعی تولید کنند و نام آن را “الهام گرفته از چرم” گذاشت اند. هدف از کشف این ماده جدید، هزینه کم آن نسبت به پوست حیوانات است. همچنین دانشمندان با انجام این کار ارزش قابل توجهی برای محیط زیست و حیوانات قائل شدند. با توجه به اینکه 1 نوامبر روز جهانی گیاهخواری بود با این مقاله می خواهیم شما را با انواع پوست های گیاهی آشنا کنیم زیرا در سال های آینده احتمال جایگزینی  پوست های گیاهی با پوست حیوانات بسیار زیاد است.

برگ های آناناس:

تا به امروز برگ آناناس ماده ایست که از نظر جنس بیشترین شباهت را به پوست حیوانات دارد و جزء اولین موادی است که به عنوان پوست وارد زمینه ی مد شده است. شرکتی به نام آناناس آنام(Ananas Anam) توسط دکترکارمن هیجوزا (Carmen Hijosa) تاسیس شده است. این آناناس ها در کشور فیلیپین کاشته می شوند و این چرم مصنوعی از ماده ای به نام پیناتکس (pinatex) که نوعی فیبر در برگ های آناناس است تولید می شوند. این برگ ها در موارد دیگر قابل استفاده نبوده اند و معمولا پس از برداشت محصول سوزانده می شوند و یا در طبیعت رها می شوند تا تجزیه شوند. پیناتکس (pinatex) در حال حاضردر صنعت مد مورد استفاده قرار می گیرد و برندهایی مثل هوگو باس (Hugo boss) پائول اسمیت (Paol Smith)، تروساردی (trussardi)، و اچ اند ام (H&M) از آن استفاده می کنند.

بخوانید
چگونه کایلی جنر (Kylie Jenner) به جوان ترین میلیاردر جهان تبدیل شد؟

چرم گیاهی در دنیای مد و فشن

فیبر سیب:

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که ژاکت یا کفش ورزشی بپوشید که از فیبر سیب درست شده باشد؟ یکی دیگر از مواردی  که برندهای مختلف می خواهند با استفاده از آن پوست حیوانات را جایگزین کنند میوه است. این کار توسط یک استارت آپ ایتالیایی به نام فرومت (Frumat) انجام شده است به  صورتی که بر روی فیبرسیب های غیرقابل استفاده کارخانه های سیب آزمایش های مختلفی انجام داده تا بتواند به فرمولی از نوعی فیبرقابل استفاده دست پیدا کند و آن را در پوشاک مختلف مانند کیف، کفش، لباس و .. مورد استفاده قرار دهد. این طور که معلوم است پوست سیب کم کم دارد وارد کمدهای لباسمان نیز می شود.

برند های تامی هلفیگر (Tommy Hilfiger) و کاوال (Caval) جز برندهایی هستند که از این ماده تا بحال در تولید لباس هایشان استفاده کرده اند.

قارچ ها:

یکی دیگر از مواد جایگزین برای پوست که خیلی هم شناخته شده نیستند قارچ است که می تواند بهترین گزینه در دنیا و حداقل در سال 2021 باشد. شرکت بلت تریدس (Bolt Threads) ماده ای به نام میلو (Mylo) که از میسلیوم بوجود آمده است را جایگزینی برای پوست معرفی کرده است. این مواد از قسمتی از قارچ که ساختار رشته ای دارد بوجود آمده است. همچنین به دلیل وجود مسلیوم به راحتی نیز قابل تجزیه است.

از جمله برندهایی که از این مواد استفاده می کنند می توان به استلا مک کارتنی (Stella McCartney) و آدیداس (Adidas) اشاره کرد.

چرم گیاهی در دنیای مد و فشن

موارد جایگزین با پوست حیوانات و استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک تا جایی افزایش پیدا کرده اند که دانشمندان هر روز گزینه های بیشتر و خلاقانه تری ارائه  می دهند. از دیگر موارد قابل استفاده در زمینه مد می توان از انگور نام برد که برند له کک اسپرتیف (Le Coq Sportif) برای خلق کفش های ورزشی از آن استفاده کرده است. از موارد دیگر که جایگزینی برای پوست میباشد تولیداتی از آن ساخته می شود می توان به این موارد اشاره کرد: پوست کامبوچا (نوعی چای که بیشتر از خانواده آب جو و شراب است)، پوست تولید شده از دورریزهای ذرت، پوست های ساخته شده از موز و حتی پوستی که از تفاله های قهوه ساخته شده است را نام برد.

بخوانید
معروف ترین مدل های تاریخ در دنیای مدلینگ و فشن

در نتیجه می توان گفت تمامی مواد غذایی که در آشپزخانه ها وجود دارند و دور ریخته می شوند به نوعی می توانند دوباره مورد استفاده قرار بگیرند و تبدیل به کیف، کفش و لباسهای آینده شما شوند.

مترجم: فهیمه میرکبیری

blank

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هشت =

دکمه بازگشت به بالا