مد و فشن

تاثیر شگفت انگیز رنگ ها بر زندگی شما

رنگ اتاق ها در منزل شما منعکس کننده شخصیت شما هستند! در حالی که اکثر ما احتمالا زمان زیادی را صرف فکر کردن درباره رنگ اتاق هایمان نمیکنیم اما آیا میدانید که همین رنگ اتاقی که خیلی ساده از کنار آن میگذریم می تواند بر روحیه و افکار ما تاثیر مستقیم و بسیار جدی بگذارد؟ انتخاب رنگها و تاثیر آنها بر انسان از بسیاری جهات به اجتماع و فرهنگ جامعه مخاطب، سن، جنسیت، نژاد و آب و هوای منطقه مورد نظر بستگی دارد و مسلما تغییرات فرهنگی و جغرافیایی میتواند تاثیرات متفاوتی در این روانشناسی رنگی ایجاد کند.

به خاطر داشته باشید که هر رنگ ارزش روانی دارد و رنگها می توانند به طور مستقیم بر احساسات، آرامش و ایجاد خشم در شما تاثیر بگذارند. برای ایجاد صلح و هماهنگی و آرامش در خانه خود، در انتخاب رنگهای محیط زندگیتان بسیار دقت کنید، زیرا برخی از رنگ ها در زمانهای طولانی ممکن است اثرات مخربی بر زندگی شما و اطرافیانتان داشته باشند.

شناخت رنگ ها و تاثیرشان در زندگی شما

شناخت رنگها و تاثیر آنها بر روی شما هرگز و هرگز سخت نیست فقط لازم است برای انجام آن از ابزارهایی کمک بگیرید. مجلات دکوراسیون را مطالعه کنید اصول و قواعد رنگ شناسی را مد نظر قرار دهید و مزالعه کنید و یا به وبلاگهای دکوراسیون سری بزنید.

رنگها به سه روش اصلی عمل می کنند: فعال، منفعل و خنثی.

 

تاثیر گذاری رنگ قرمز

رنگ قرمز:

رنگهای قوی و گیرایی مثل قرمز، سطح انرژی اتاق را افزایش می دهند. رنگهایی از این دست مانند هیچ رنگ دیگری هیجان و عشق و آدرنالین را در شما بالا نمیبرند این رنگ برای ورودی های خانه میتواند فوق العاده باشد. تحقیقات نشان داده است که استفاده از رنگ قرمز باعث افزایش فشار خون و سرعت تنفس و ضربان قلب میشود. بنابراین توجه داشته باشید که این رنگ در عین زیبایی در طولانی مدت میتواند چه تاثیراتی بر روی بدن و ریتم زندگی شما بگذارد. این رنگ علاوه بر ورودی ها گاهی برای اتاق خواب ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد زیرا باعث ایجاد حرارت و هیجان در شما میگردد.

بخوانید
دنیای آرایشی در دوره ی ویروس کرونا

رنگ قرمز باعث ایجاد هیجان و همچنین سریع تر رفتار کردن و گاهی باعث ایجاد عجله نیز در شما میشود و دلیل استفاده آن در فست فود ها نیز همین است چون آنها میخواهند شما زودتر غذایتان را بخورید و جای خود را به نفر بعدی واگذار کنید.

تاثیر رنگ قرمز

رنگ زرد:

رنگ زرد الهام دهنده نور روز و روشنی و آفتاب سوزان است و سرزندگی و شادی را منتقل میکند. این طیف میتواند یک انتخاب عالی برای آشپزخانه ها، اتاق های ناهار خوری و حتی حمام ها باشد. جایی که انرژی لازم است و تاریکی و خواب آلودگی از آن به دور باشد. در سالن های ورزشی، ورودی ها و فضاهای کوچک، رنگ زرد می تواند گستردگی و باز بودن را نیز به محیط منتقل کند.

تاثیر رنگ زرد

رنگ زرد هر چند یک رنگ شاد است، اما این انتخاب، مناسب برای فضاهای اصلی خانه نیست. مطالعات نشان داده است  افرادی که از این رنگ به مدت طولانی استفاده میکنند بر روی آنها اثر معکوس داشته و آنها را در معرض خطر افسرگی قرار میدهد، بنابراین نیاز است به محل استفاده از آن و به تاثیری که بعضی رنگهای متداول در ساختمانهای ایران دارد از جمله رنگ کرم و استخوانی که در واقع رنگ پایه آنها زرد است دقت کنید! به نظر می رسد حتی بچه ها نیز در اتاق های زرد بیشتر گریه می کنند!! در مقادیر زیاد، این رنگ تمایلات و احساس ناامیدی و خشم را نیز منتقل میکند. اعتقاد بر این است که رنگ زرد در طولانی مدت، باعث تحریک اعصاب میشود و نا آرامی را تشدید میکند. هر چند در استفاده روزانه مثل لباس ها و یا کیف و کفش این لثرات دیده نمیشود زیرا معمولا به صورت هر از گاهی از آن استفاده میگردد.

تاثیر رنگ زرد

رنگ آبی:

آبی برای کاهش فشار خون و تنفس آهسته و ضربان قلب آرام تر و در کل ایجاد آرامش در شما بسیار موثر است. به همین دلیل است که آن را رنگی آرام و آرامش بخش دانسته و اغلب توصیه می شود برای اتاق خواب یا حمام و در کل محیط هایی که در آنها به آرامش نیاز است از این رنگ استفاده کنید. همچنین استفاده از رنگ آبی با تونالیته های متفاوت آن در محیط های شرکتها که نیازمند آرامش در محیط میباشند نیز بسیار توصیه میگردد.

بخوانید
چگونه کایلی جنر (Kylie Jenner) به جوان ترین میلیاردر جهان تبدیل شد؟

تاثیر رنگ آبی

اگر چه آبی های تیره رنگ و تاریک ممکن است برای اطاق خواب به نظر مناسب نیاید اما در صورت استفاده اگر آن را با اکسسوری و نور مناسب ترکیب کنید نتیجه فوق العاده است و آرامش بسیاری به محیط زندگی شما منتقل خواهد کرد اما به هر صورت استفاده از طیف های روشن تر مثل آبی روشن و یاسی (که ترکیبی از بنفش نیز در خود دارد) برای اتاق های خواب بیشتر توصیه میشود. همچنین برای افزایش آرامش در خانه میتوان از آن در اتاق های اصلی خانه، مانند اتاق نشیمن یا آشپزخانه های بزرگ که به محیطی برای دورهمی و صرف زمان های طولانی و برای گفت و گو استفاده میشود نیز استفاده کرد. توجه کنید که طیف تیره رنگ آبی در طول زمان میتواند باعث افزایش غم و اندوه شود پس در استفاده از آن محتاط باشید.

تاثیر رنگ آبی در زندگی

رنگ سبز:

سبز، رنگ سبکی، طراوت و سرسبزی و نشاط است. سبز تقریبا برای هر اتاقی در خانه مناسب است. در آشپزخانه رنگ سبز، همه چیز را زنده تر جلوه میدهد.  در اتاق نشیمن یا حال و پذیرایی، انسانها را به باهم بودن تشویق میکند و در عین ایجاد آرامش به اندازه کافی نیز گرما در خود دارد. همچنین زمانی که از رنگ سبز به عنوان رنگ اصلی برای تزئین استفاده می شود، اثر آن آرام بخش است و اعتقاد بر این است که این رنگ برای آرامش و استراحت نیز بسیار مفید است.

تاثیر رنگ سبز

تاثیر رنگ سبز

رنگ بنفش:

رنگ بنفش، از دسته رنگهای تیره، غنی، چشمگیر و پیچیده است. به محیط شما عمق میدهد و در عین حال هم شیک و مدرن و خلاقانه است. بنفش روشن، حس خنکی بیشتری را نسبت به رنگهای تیره آن به محیط زندگی شما منتقل میکند.

تاثیر رنگ بنفش

تاثیر رنگ بنفش

رنگ نارنجی:

نارنجی موجب هیجان و اشتیاق و افزایش انرژی در محیط و در شما می شود. در حالی که استفاده از این رنگ ایده خوبی برای یک اتاق نشیمن و یا اتاق خواب نیست اما به جای آن بسیار مناسب برای یک اتاق ورزشی است. زیرا هیجان را برای یک برنامه تناسب اندام و ورزش عالی منتقل میکند. در فرهنگ های باستانی اعتقاد بر این بوده است که رنگ نارنجی سطح انرژی انسانها را افزایش می دهد.

بخوانید
دروغ های متخصصان تغذیه درباره رژیم غذایی

تاثیر رنگ نارنجی

رنگ های سیاه و سفید، خاکستری و قهوه ای:

سیاه و سفید، خاکستری و قهوه ای رنگهایی هستند که به رنگهای خنثی معروفند ، اما رسالت خود را در طراحی و دادن روح به محیط ایفا میکنند.

برای واضح تر نشان دادن قسمتی از محیط، همیشه متخصصان طراحی داخلی استفاده از این رنگ ها را به شدت توصیه میکنند. به یاد داشته باشید که استفاده غالب از رنگهای خنثی به خصوص ترکیبات سفید و خاکستری علاوه بر ایجاد حس مدرن بودن در محیط باعث افزایش آرامش شده و همچنین به شما اجازه میدهند بتوانید رنگهای کمی هیجانی تر را با آنها ترکیب کنید و نتیجه فوق العاده ای بگیرید.

تاثیر رنگ های خمثی

رنگ زرشکی:

زرشکی می تواند برای بعضی افراد جذاب باشد اما توجه کنید که این رنگ روحیه خشنی دارد و بهتر است استفاده از آن فقط به مکانهای صنعتی محدود شود و ترجیحا نیز از آن به عنوان رنگ اصلی استفاده نشود.

تاثیر رنگ زرشکی

سقف، یک ششم از فضای هر اتاق را شامل میشود و برای سالیان سال است که عموما فقط از رنگ سفید برای آن استفاده میکنیم، سفید نه تنها امن ترین، بلکه همیشه بهترین انتخاب برای سقف ها نیز بوده است. به عنوان یک قاعده کلی سقف با رنگ سفید بلندتر به نظر میرسد و هرچه رنگ سقف تیره تر باشد کوتاه تر به نظر میاید و مسلما تیرگی در کوچک تر نشان دادن اطاق نیز بسیار موثر است.

دستورالعمل های بالا میتوانند نقطه شروع خوبی برای شناخت و استفاده بهتر از رنگ ها در زندگی روزمره و حتی نوع لباس پوشیدن شما باشند. هرچند که استفاده از رنگها بسیار به سلیقه و نظر شخصی و سبک زندگی خانوادگی و موقعیت جغرافیایی وابسته است اما در نهایت با استفاده از این اطلاعات میتوانید با تاثیر گذاری رنگ ها به صورت استاندارد و علمی تر آشنا شوید.

blank

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا