مد و فشن

اسرار زندگی کوکو شانل (Coco Chanel) – کتابی نوشته شده توسط روبرتا دمیاتا

اسرار زندگی کوکو شانل (Coco Chanel) کتابی نوشته شده توسط روبرتا دمیاتا (Roberta Damiata) با عنوان کوکو شانل، منحصر به فرد و غیر قابل جایگزین. در ادامه مصاحبه ای با نویسنده این کتاب خواهیم داشت:

 شانل امروزه سمبل یک برند لاکچری و نماینده ی شیک پوشی به سبک فرانسوی است و شعار همیشگی اش این است که از ترکیب چند سبک ساده می توان یک سبک شیک و فاخر بدست آورد. برای مثال از ترکیب رشته های مروارید و کت و شلوارهای چهار خانه می توان همان گونه که در کاخ های اشرافی دیده می شود سبکی منحصر به فرد بوجود آورد. وقتی برای برندی مانند شانل  پول زیادی پرداخت می کنیم و از بابت این مبلغ ناراحت می شویم نباید فراموش کنیم که شانل نماد “زنان قدرتمند” در عصری است که موضوع حمایت از زنان و فمینیسم هنوز مطرح نشده بود.

سفید یا مشکی، تیره یا روشن؟ اسرار کوکو شانل:

در کنار هم قرار گرفتن دو طیف رنگی سفید و مشکی یکی از المان هایی هستند که هویت برند شانل را به نمایش می گذارند. همچنین می توان زندگی شخصی شانل و واسرار مخفی او را نیز به روشنایی و تاریکی تشبیه کرد. خبرنگار روبرتا دامیاتا نویسنده این کتاب، با تحقیقات بسیار و دقیق توانست به حقایقی از زندگی او دست یابد از جمله: کودکی اش در یتیم خانه، روابط عاشقانه اش، روابطش با افراد ثرتمند، هوش اقتصادی اش، ارتباطش با نازی ها تا عطر “قطره شانل شماره 5”. ما در سایت فشن نیوز این افتخار نصیبمان شد تا مصاحبه ای با نویسنده این کتاب داشته باشیم و درباره این انسان منحصر به فرد که انقلابی در صنعت مد به وجود آورد سوالاتی بپرسیم.

استایل سفید/مشکی، تی شرت های ورزشی، پیراهن چهارخانه و نوارهایی از جنس پوست و کیف های کار شده که از سال های 1900 تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته اند.

بخوانید
پرنس کارل اولین مجموعه لباس های قابل بازیافت را افتتاح می کند

اسرار زندگی کوکو شانل (Coco Chanel)

چه چیزی باعث شده که شانل تا به امروز برند مورد علاقه زنان باشد؟

کوکو شانل کار خود را از سن کم، با دوختن کلاه و تقلید از کار خاله اش شروع کرد؛ او در کودکی هنگامی که در یتیم خانه به سر می برد با اینکه علاقه چندانی نداشت، هنر دوخت و دوز را یاد گرفت و فقط هنگامی که خاله اش طرز دوخت کلاه نمدی را به او تعلیم داد متوجه زیبایی و ظرافت این هنر شد. از آن موقع بود که با خلق کلاه های متنوع خود توانست همه را شگفت زده کند به طوری که همه انگشت به دهان می ماندند و به نظر من این جادوی دستان او بوده که تا به امروز باقی مانده و همه ی زنان را شیفته ی محصولات خود کرده است.

در کتاب شما بسیاری از رازها و اسرار مادمازل شانل برملا می شوند، می توانید کمی بیشتر راجع به رابطه اش با آهنگساز خارق العاده ایگور استراوینسکی (Igor Stravinsky) توضیح بدهید؟

رابطه او با استراوینسکی داستانی بسیار جالب است که آن را در قسمتی از کتاب توضیح داده ام. بسیاری از مورخان و بیوگرافی نویسان بر این باورند که میان این دو نفر رابطه عاشقانه ای وجود داشته، اما باید بدانید که این عشق یک طرفه بوده و فقط استراوینسکی بود که عاشق و دلباخته ی او شده بود. در آن دوره این آهنگساز معروف در فقر به سر می برد و متاهل بود و همسرش بسیار مریض بود. به همین دلیل شانل از همه ی خانواده ی او دعوت می کند تا به عمارت او آمده و با او زندگی کنند و دقیقا در همان زمان بود که این دونفر رابطه ی عاشقانه ای را شروع کردند.

بخوانید
دروغ های متخصصان تغذیه درباره رژیم غذایی

یکی دیگر از موضوع های جنجالی مطرح شده رابطه شانل با نازی ها بوده. از نظر برخی منابع او یک جاسوس از طرف آلمان ها بود آیا این موضوع صحت دارد؟

در کتاب خود در دو بخش به این موضوع پرداختم: در بخش اول تمامی مواردی که بیوگرافی نویسان و خود شخص شانل مطرح کرده بود را توضیح دادم و در بخش دوم به تمامی جزئیات آن پرداختم. احتمالش هست که کوکو به صورت ناخواسته یک جاسوس نازی بوده. این حدسیات به دلیل رابطه ی عاطفی اش با یک مقام رسمی بارون هانس گونتر ون دینکلج (Hans Gunther Von Dincklage) در آن موقع بوجود می آید. بنا بر نظریه برخی افراد این فرد یک جاسوس نازی بود، همچنین جزء یکی از افراد نزدیک به هیتلر محسوب می شد.

حال این سوال برایمان پیش می آید که آیا شانل ضد یهود بوده یا خیر؟

هیچ  منبعی این مورد را تایید نکرده است و باید در نظر داشته باشیم که شانل موقعیت اجتماعی بسیار بالایی داشت و مطمئنا این موضوع برایش قابل درک نبود. باورهای سیاسی او همیشه تاثیر پذیر از ارتباط هایش بودند.

اسرار زندگی کوکو شانل (Coco Chanel)

می توانید بگویید که چگونه به تدوین این کتاب پرداختید؟ و چه مدتی طول کشید؟

نوشتن این کتاب تقریبا یک سال طول کشید. هر چقدر بیشتر راجع به او تحقیق می کردم متوجه می شدم که مطالب بسیار گسترده و وسیع هستند طوری که در این تحقیق ها می توانیم چهره های مختلفی از او را ببینیم. مانند: مستقل بودن در مسائل مالی، زندگی جاسوسی او به عنوان یک نازی، کودکی اش در یتیم خانه و علاقه ی زیادی که به هنر داشت (همچنان دوستی های او با نقاشان بزرگ مانند پیکاسو). اولین قدمی که برای نوشتن این کتاب برداشتم مطالعه کردن درباره زندگینامه ی او، مقاله های مختلف و رابطه هایش با افراد مهم بود تا بتوانم به تمامی وجه های زندگی اش دست پیدا کنم. با اطلاعاتی که از خانواده او پیدا کردم توانستم شخصیت او را از نظر روانشناسی درک کنم زیرا شانل در خانواده ی بسیار فقیری به دنیا آمده بود و پدرش آن ها را ترک کرده بود و با مادری مریض زندگی می کرد. او بعد از مرگ مادرش به یتیم خانه فرستاده شد و تاثیر غم و اندوه های  کودکی اش را می توان در شکل گرفتن شخصیت و آثار او نیز مشاهده کرد.

بخوانید
13 نکته طلایی و مهم برای یک کت واک تمیز در دنیای مدلینگ

اینکه کوکو شانل یک افسانه و یک الگو برای زنان محسوب می شود جای هیچ شکی نیست؛ اما کنجکاو هستم بدانم که چرا کتاب خود را به او اختصاص دادید؟ و کدام شخصیت مادمازل شانل شما را تحت تاثیر قرار داد؟

من همیشه علاقه زیادی به شانل داشتم و به همین دلیل از من خواسته شد که کتابی درباره اوچاپ کنم و شاید دلیل دیگرم برای نوشتن این کتاب این است که ژانویه امسال 50 امین سالگرد فوت شانل است. من عاشق شخصیت مستقل شانل در آن دوره بودم، در دوره ای که زنان ارزشی نداشتند. تمامی روابط عاشقانه او با افراد پولدار و قدرتمند بود اما کوکو به جای اینکه از آن ها پول یا اموالی درخواست کند راه خود را پیش می برد و قدرتمند تر از آن ها عمل می کرد تا بتواند خود را بیشتر بین افراد ثروتمند مطرح کند. یکی دیگر از وجه شخصیت های او که بسیار مرا متعجب می کرد این بود که مرفه بودن برایش اهمیت بسیاری داشت تا اینکه مردی او را عاشقانه دوست داشته باشد.

اسرار زندگی کوکو شانل (Coco Chanel)

منبع
منبع
blank

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا