عکاسی

۱۰ راهکار کلیدی برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده از طبیعت

عکاسی از طبیعت یکی از کارهای جذاب و الهام بخش برای عکاسان است. تفاوتی نمیکند که از چه چیزی در طبیعت عکاسی می‌کنید؛ خروسی در میان یک مزرعه، یک پرنده در حال پرواز یا یک غروب خورشید در ساحل دریا؛ تصاویر طبیعت معمولا بسیاری از مردم را به خود جذب می‌کنند و با خود به عمق طبیعت می‌برند.

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های عکاسی این است که به شما این امکان را می‌دهد تا زمان را متوقف کنید و با عکاسی کردن از لحظات، بتوانید دوباره به آنها باز گردید. عکاسی از طبیعت نیز حس مشابهی را به شما می‌دهد. طبیعت دارای فرصت‌های منحصر به فرد زیادی برای عکاسی است.

یادگیری نحوه ثبت این لحظات و چگونگی انتقال موثر صحنه‌هایی که به چشم می‌بینید از طریق لنز دوربین، از هنر های موثر عکاسی از طبیعت است.

۱۰ راهکار کلیدی برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده از طبیعت

فرقی ندارد در کجای دنیا باشید، شما حتی می‌توانید در حیاط پشتی خانه خود، در شهر، در پارک محل خود نیز عکسهای زیبایی از طبیعت بگیرید. در این مطلب راهکارهایی بسیار کلیدی و مفید را به شما ارائه می‌دهیم که با بکارگیری آنها بتوانید عکس‌های زیبایی از طبیعت داشته باشید.

۱. آماده سازی

معمولا فرصت‌های عکاسی به صورت ناگهانی، رخ می‌دهند اما این به این معنا نیست که شما نمی‌توانید در تمامی لحظات با دوربین خود آماده عکاسی باشید. داشتن یک ایده کلی در مورد موضوع عکاسی، به شما این امکان را می‌دهد تا از قبل بتوانید تجهیزات لازم را تهیه کنید و برای زمان خود برنامه‌ریزی کنید. برای مثال، اگر به دنبال عکاسی از یک پرنده یا حیوان خاصی هستید، دانستن اینکه، در چه زمانی از روز، به احتمال بیشتری می‌توانید گونه مورد‌ نظرتان را ببینید، به شما کمک می‌کند تا فعالانه‌تر و آگاهانه‌تر عمل کنید.

۱۰ راهکار کلیدی برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده از طبیعت

۲. سه پایه را فراموش نکنید

ممکن است به این فکر کنید که به همراه داشتن سه‌پایه به هیچ وجه ضروری نیست اما با پایین آوردن سرعت شاتر و استفاده از یک سه‌پایه، می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای از طبیعت بگیرید. در نوردهی طولانی، احتمال ایجاد لرزش در دوربین بالاتر می‌رود و این امر موجب تار شدن عکس‌ می‌شود. بنابراین‌، برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، می‌توانید از سه‌پایه استفاده کنید.

بخوانید
اصول حرفه ای چیدمان در عکاسی مواد غذایی

۳. از لنز مناسب استفاده کنید

وقتی برای عکاسی به طبیعت می‌روید، حتما بهترین لنز‌‌های دوربین خود را همراه خود بردارید. اگر لنز واید (wide-angle lens) دارید، حتما آن را برای عکاسی از چشم‌اندازها و فضای باز به همراه داشته باشید. لنز تله (telephoto lens) یکی دیگر از لنزهای فوق‌العاده برای عکاسی از طبیعت است و با این لنز می‌توانید از نمای نزدیک از حیوانات کوچک عکس بگیرید. علاوه بر این، به همراه داشتن یک لنز ماکرو (macro lens) برای گرفتن تصاویر کلوز-آپ از گلهای ریز، برگ‌های کوچک، قطرات آب و دیگر عناصر میکرو و کوچک، بسیار کارآمد است.

۱۰ راهکار کلیدی برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده از طبیعت

۴. استفاده از فیلتر

معمولا فیلترها در عکاسی از طبیعت دست‌کم گرفته می‌شوند اما با اضافه کردن یک فیلتر پلاریزه ساده به ابزار و تجیهزاتتان،‌ می‌توانید عکس‌های با کیفیت بهتری بگیرید و رنگ‌ها را با عمق بیشتری به نمایش بگذارید. یک فیلتر پلاریزه به شما کمک می‌کند تا بتوانید از آسمان آبی، رنگی شفاف و عمیق بیرون بکشید. این فیلتر همچنین به شما کمک می‌کند تا انعکاس های شدید نور را کاهش دهید. فیلتر پلاریزه به خصوص در عکاسی از آب در حال حرکت مثل رودخانه ها موثر است، زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا عکس‌های زیبایی از سنگ‌ها و شن‌ها در قسمت کم عمق آب و همچنین حرکت آب بگیرید. فیلتر ان دی (ND) نیز گزینه فوق‌العاده دیگری برای عکاسی از چشم‌انداز‌ها ست. اگر عکس‌هایی می‌گیرید که عناصری مانند آسمان و منظره در آنها وجود دارد، حتما از این فیلتر استفاده کنید. علاوه بر این، فیلتر ND همانند عینک آفتابی برای لنز شما عمل می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا جلوه‌ای زیبا از آسمان و زمین را در عکس خود نمایان کنید بدون اینکه مزاحمت اشعه های شیدی آفتاب را روی عکستان احساس کنید.

۵. یک نقطه کانونی پیدا کنید

تقریباً در هر ترکیب بندی صحیحی در عکاسی، می‌توانید با داشتن یک نقطه کانونی قوی، عکس زیباتری بگیرید. داشتن یک نقطه روشن و جالب توجه در عکس، باعث می‌شود مخاطب دقیقا متوجه شود که هدف شما از گرفتن یک عکس چه بوده است.

بخوانید
8 نکته مهم در آموزش عکاسی در شب

۶. از پس زمینه استفاده کنید

حتما در عکاسی از چشم‌اندازها، در تصویر خود به اندازه کافی به پس زمینه توجه داشته باشید. افزودن یک بک گراند خوب به تصویر شما کمک می‌کند تا استیج، زمینه و عمق در عکس خود ایجاد کنید. علاوه بر این استفاده از پس زمینه خوب باعث می‌شود تا تمرکز مخاطب بر نقطه کانونی معطوف شود. با اضافه کردن بافت در عکس،‌ برای تصویر خود قابی ایجاد می‌کنید و علاوه بر این عکس با شکل سه بعدی که به خود می گیرد، واقعی‌تر به نظر می‌رسد.

۱۰ راهکار کلیدی برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده از طبیعت

۷. از قانون یک سوم پیروی کنید

برای عکاسی از طبیعت حتما قانون یک‌ سوم را رعایت کنید. در قانون یک سوم، سوژه عکاسی شما در کنار تصویر (یعنی در یک‌ سوم کناری) به جای مرکز تصویر قرار می‌گیرد. با استفاده از قانون یک‌ سوم، می توانید عکس‌هایی پویا‌تر بگیرید. با وجود اینکه در برخی از عکس‌ها شکستن این قانون برای معطوف کردن حواس مخاطب به سوژه بهتر است، اما در عموم عکس‌هایی که در طبیعت گرفته می‌‌شوند، قا‌نون یک سوم جذابیت عکس را دو چندان می‌کند.

۸. حرکات را در عکس منعکس کنید

حتما حس حرکت را در عکس‌های خود منعکس کنید. حرکت در عکس می‌تواند به شکل یک رودخانه جاری، آبشار، حرکت درختان در باد یا پرواز پرندگان به نمایش گذاشته شود. هنگامی که می‌خواهید عکسی از یک رودخانه جاری و آرام یا ابرهای درحال حرکت بگیرید، حتما سرعت شاتر دوربین خود را پایین بیاورید و دوربینتان را بر روی یک سه‌پایه قرار دهید. استفاده از نوردهی طولانی تر نیز می‌تواند به شما کمک کند تا حرکت را کمی محوتر نمایش دهید و در نتیجه موجب جذاب‌تر شدن عکس می‌شود.

۹. از نور استفاده کنید

استفاده از نور مناسب می‌تواند تفاوت قابل توجهی در عکس‌های شما ایجاد کند و در اکثر مواقع موجب‌ می‌شود عکس‌هایی لطیف و خاص از طبیعت بگیرید. ساعات طلایی روز بهترین زمان برای عکاسی از مناظر و عکس‌های کلوز‌-آپ هستند. تابش نور در این ساعات طلایی بر روی اجسام بسیار نرم و دلنشین است و در این ساعات می توانید عکس‌هایی طلایی و ماورایی بگیرید. نوری که بعد از آرام شدن یک طوفان می‌تابد نیز می‌تواند بسیار خاص و جذاب باشد. با استفاده از نور مناسب می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای از طبیعت و چشم‌اندازهای مختلف بگیرید.

بخوانید
نکات کلیدی تغییرات دیافراگم در عکاسی که باید بدانید

۱۰ راهکار کلیدی برای گرفتن عکس‌های فوق‌العاده از طبیعت

۱۰. به عمق میدان در عکاسی توجه کنید

یکی از نکاتی که در عکاسی از طبیعت باید به آن توجه کنید، عمق میدان است. استفاده از دیافراگم باز (عدد دیافراگم باید کوچک باشد) برای نمایش دادن عمق کمتر میدان در عکس‌های کلوز- آپ ایده جالبی است. این کار باعث می‌شود تا دوربین بر روی سوژه شما فوکوس و در عین حال پس زمینه را تار کند. پس در صورتی که می‌خواهید میدان فوکوس در عکس‌تان وسیع‌تر باشد، از دیافراگم کوچکتر استفاده کنید.

همین حالا شروع کنید

گرفتن عکس های کلوز-آپ و عکاسی از چشم‌اندازها در طبیعت ایده بسیار جذابی است. چشم اندازهای در حال حرکت و کلوز-آپ تمامی گیاهان و جانوران در طبیعت، ایده‌های جذابی برای عکاسی هستند. بنابراین حتما در هنگام عکاسی از طبیعت به دنبال فرصت‌ها و جزئیات پنهان باشید. معمولا فرصت‌ها و ایده‌های جذاب عکاسی در دید شما نیستند. این فرصت‌های عالی می‌توانند در هرجایی باشند؛ برای مثال یک گل کوچک در میان قارچ‌هایی که در داخل تنه یک درخت روییده‌اند. کلوزآپ‌ها می‌توانند راهی فوق العاده برای به نمایش گذاشتن زیبایی‌های طبیعت باشند.

همیشه به یاد داشته باشید که طبیعت معمولا غیر قابل پیش‌بینی است و همراه بودن با آن یکی از نکات مهم عکاسی در طبیعت است. فرصت‌های عکاسی اغلب در جایی که انتظار ندارید، خود را نمایان می‌کنند. بهره‌گیری از این فرصت‌های پنهان و اضافه کردن جزئیات هیجان‌انگیز به تصاویر، به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید عکس‌هایی منحصر به فرد و زیبا از طبیعت بگیرید.

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا