پروژه عکاسی شهدای جنگ تحمیلی یک پروژه شخصی در زمینه عکاسی مستند یا عکاسی رپرتاژ (عکاسی رپورتاژ) است که بعد از گذشت حدود 40 سال پس از جنگ تحمیلی علیه کشور عزیزمان ایران انجام شد. این پروژه عکاسی ، یک عکاسی مستند تحقیقی درباره مقبره های شهداء و تغییرات آن در طول سالیان سال است.

این اثر از آثار عکاسی حرفه ای استاد فریبرز میرکبیری به جز ارزشهای هنری و تخصصی عکاسی که دارد، دارای ارزش ملی و اعتقادی نیز میباشد. به دلیل آنکه این پروژه عکاسی که به نوعی سبک عکاسی هنری یا Fine-Art Photography نیز هست، در واقع یادآور ارزش های دفاع مقدس نیز میباشد. دوران دفاع مقدس یکی از درخشان ترین عرصه های دفاع کشور محسوب می شود. هنگامه ای که ملت ایران در اتحادی بینظیر و یکپارچه به مصاف با دشمن متجاوز رفتند و برای حفظ و پاسداری از خاک وطن خویش سرشار از عشق، ایثار و شجاعت گشتند.

بر اساس کلام امام خمینی (س): در دویست سال اخیر برای اولین بار، کشور ایران در جنگی نابرابر حتی یک وجب از خاک خود را از دست نداده بود، از مستشاران خارجی کمک نگرفته بود، روی پای خود مردانه ایستاد، در صنایع دفاعی به خودکفایی رسید، حتی در اوج جنگ از رفتن به پای صندوقهای رأی برای تعیین سرنوشت ، غفلت نکرد و خود را به عنوان قدرتی که میتواند پشتوانه مستضعفان جهان باشد تثبیت کرد. لذا همانطور که ذکر شد، پروژه عکاسی شهدای جنگ تحمیلی اثر استاد فریبرز میرکبیری دارای ارزشهای دیگری نیز میباشد.

این پروژه برای کلیه علاقمندان به یادگیری عکاسی مستند یا عکاسی رپورتاژ (عکاسی رپرتاژ) و همچنین عکاسی هنری یا Fine-Art Photography میتواند نکات بسیار مفید و کاربردی ای را در بر داشته باشد که البته تجربیات وسیع و متنوع استاد میرکبیری در عکاسی حرفه ای موجب شده تا یک پکیج آموزش عکاسی بسیار جامع و حرفه ای در دسترس علاقمندان به یادگیری عکاسی قرار گیرد.

در این بخش، برخی نمونه کارهای پروژه عکاسی شهدای جنگ تحمیلی اثر استاد فریبرز میرکبیری را میتوانید ملاحظه فرمائید.