بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو

از زمان بچگی این جمله که ایرانی ها بسیار آدمهای خلاقی هستند را دائم به گوش ما خوانده اند اما در زمان بزرگسالی به این نتیجه رسیدم که انگار این فقط یک افسانه شهری است و ما ایرانی ها واقعا در این زمینه ضعیف هستیم! خلاقیت یک تکه گم شده از پازل تبلیغات ماست که در بسیاری از موارد باعث خلق آثار بی خاصیت تبلیغاتی، کپی کاری های شرم آور و تصاویر آبکی میشود. اما رسیدن به این تکه گم شده نه نیاز به شانس دارد و نه نیاز به یک ژن خاص که احتمالا در بدن ما وجود ندارد! هیچ کس فقط با داشتن خلاقیت نمیتواند یک شبه عکاس یا گرافیست و یا هنرمند خوبی شود، بلکه باید سالها تمرین، تجربه  و خطا کند و خون دل بخورد تا در نهایت بتواند در کار خود تبحر پیدا کند و تنها در آن زمان ممکن است بتواند آن خلاقیت مورد نظر را از درون خود بیرون بکشد. بدون آموزش صحیح و پشتکار و دیدن نمونه های خوب و تربیت چشم، و نه کپی کردن آثار، امکان خلق کار خوب وجود ندارد.

عکاسی ، گرافیک و کپی رایتینگ در واقع به همدیگر گره خورده اند و ساخت یک شاهکار تبلیغاتی قوی بدون این سه در کنار یکدیگر عملا امکان ناپذیر است و زمانی که تلاش به جداکردن آنها و ساخت یک پوستر، بیلبورد، تیزر، کاتالوگ و بروشور تبلیغاتی میشود نیز، عملا نتیجه ای ناخوب، تکراری و اکثرا بسیار بد به وجود می آید که متاسفانه باعث ضرر بیشتر به یک برند و محصول آن میشود. چیزی که در کشور خودمان ایران نیز بسیار موارد مشابه آنرا دیده ایم و یا هر روز در گوشه و کنار شهر میبینیم.

نکته بسیار مهم برای رسیدن به یک نتیجه تبلیغاتی خوب همکاری بسیار خوب این سه ضلع مثلث در کنار یکدیگر است. در مواقعی که به خاطر کمبود بودجه و یا صرفه جویی یکی از این سه ضلع حذف میشود باعث از بین بردن کار دیگر اضلاع این مثلث نیز میگردد. در راستای آموزش عکاسی تبلیغاتی موارد بسیاری را پیش از این عنوان کرده ام، در این مقاله نیز برایتان برخی از مثال های بسیار خوب عکاسی تبلیغاتی را از نظر نگاتیو استودیو و به انتخاب فریبرز میرکبیری(متخصص عکاسی تبلیغاتی و عکاسی برندینگ) نشان میدهیم و تلاش در تحلیل نقاط قوت آن ها و استفاده از برخی تکنیک های تبلیغاتی میکنیم.

برای شروع از نمونه های ساده تر شروع میکنیم و به ترتیب به نمونه های معما گونه تر نزدیک میشویم.

1- طنز و اغراق در عکس

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

استفاده از المان های آشنا در عکاسی و تبلیغات یکی از قدیمی ترین و جذاب ترین روش های تبلیغاتی است که در بسیاری از کشورهای جهان نمونه های بسیار قوی از آن دیده شده است. در نمونه بالا استفاده از بوگیر ماشین با شکل درخت کاج که تقریبا در تمام دنیا شناخته شده است و ایجاد اتصال بین آن و سوژه تبلیغاتی یعنی دهانشویه لیسترین باعث ایجاد گونه ای از طنز ظریف تبلیغاتی شده است. اینگونه طنز در تبلیغات ما بسیار کم دیده میشود.

2-  طنز تلخ در عکس تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

ترکیبی از یک عکس قوی که با احساسات شما ارتباط برقرار میکند و گذاشتن آن در کنار یک ژست آشنا در شبکه های اجتماعی یعنی لایک کردن، که در نهایت قصد آن تلاش برای رساندن شما به یک واقعیت است بدون عنوان کردن یا اشاره مستقیم به آن. واقعیت تلخ این است که تنها لایک کردن های شما درباره موضوع هایی از قبیل این عکس، باعث هیچ کمکی نمیشود، ما نیازمند عمل کردن شما هستیم!

3- داستان سرایی در عکاسی تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

استفاده از تصاویر خوب و گویا در تبلیغات جهانی یکی از مهم ترین روش های تبلیغاتی است. از لحاظ علمی ثابت شده است که یک عکس خوب بیش از 80% تاثیر گذاری عمیق تر بر روی ذهن بیننده دارد تا یک نوشته خوب. در اکثر روشهای تبلیغاتی مدرن، حداکثر تاکید بر روی عکس تبلیغاتی گذاشته میشود و بیشترین تاثیر راعکس بر مخاطب میگذارد. در نمونه بالا تصویر بسیار گویا با یک نوشته بسیار کوچک در سمت راست همراه شده است که احتمالا در دید اول حتی دیده هم نمیشود! دلیل آن نیز همین بوده که شما را وادار کند به دنبال توضیح بیشتر باشید و آنرا در گوشه های عکس جستجو کنید: توضیح اضافه شده این است: “متاسفانه ساحل به تنهایی خود را از آلودگی ها پاک نمیکند!” جمله ای که در راستای تصویر و با همان قوت عکس همراه آن شده است.

4- بازی خطای دید

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

استفاده دو پهلو از یک موضوع و یا تصویر علاوه بر اینکه بیننده را واردار به فکر میکند، باعث تحریک بیشتر ذهن مخاطب و در نتیجه درگیر شدن بیشتر با تبلیغ مورد نظر نیزمیگردد. با دیدن تصویر فوق در لحظه اول شما یک لب قرمز رنگ را میبینید اما تنها با کمی دقت متوجه میشوید که در حال دیدن موهای یک نفر از بالا هستید. ارتباط بین لب به عنوان نماد عشق و محبت و اتصال آن به رنگ مو مثال جذابی از این بازی دو پهلوست.

5- عکس خوب در عکاسی تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

گاهی فقط پیدا کردن عکاس مناسب برای گرفتن یک عکس خوب بهترین تبلیغ است. عکاسی پکیجینگ Packaging Photography یکی از موارد بسیار با اهمیت و دشوار در عکاسی تبلیغاتی است که متاسفانه کمتر عکاس ایرانی آن را به خوبی میشناسد و با اصول آن آشنایی دارد. استفاده از یک عکس عادی بر روی پکیج ممکن است به ظاهر مشکل شما را حل کند اما مسلما این عکس کیفیت محصول شما را نشان میدهد و میتواند ضرر های زیادی به برند شما وارد کند. من به همراهی “استاد لودی” ایتالیایی در نهمین کنفرانس بین المللی برند ورک شاپی یک روزه با فوکوس بر روی عکاسی پکیجینگ برگزار کردیم که متاسفانه این ورک شاپ به دلیل بد قولی های برگزار کننده در همان ابتدای مسیر به اتمام رسید و ادامه دار نشد. در صورت تمایل میتوانید به اطلاعات مربوط به این ورک شاپ در سایت نگاتیو استودیو سری بزنید.

تصویر فوق با علم به عکاسی پکیجینگ در تبلیغات و طراحی گرفته شده است.استفاده از یک تصویر جذاب باعث ارتباط احساسی شما با این محصول میشود و تصویری رمانتیک و رویایی و فراموش نشدنی را در ذهن شما ثبت میکند.

6- بازی با کلمات

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

استفاده از بازی های کلمات و ساختن جملات قصار و کپی رایتینگ خلاقانه نیز میتواند یکی دیگر از استراتژی های تبلیغاتی برند باشد.

“چرا با یک دلقک غذا بخورید وقتی میتوانید شام خود را با شاه میل کنید!”

استفاده بسیار خوب از طعنه زدن در یک جمله تبلیغاتی. این جمله، مک دونالد که کاراکترآن یک دلقک است را مستقیما نشانه رفته است. در این عبارت از ترکیب دلقک و نام برگر کینگ برای ساخت این طنز استفاده شده است. گاهی استفاده صرف از کپی رایتینگ قوی نیز میتواند اتفاق تبلیغاتی خوبی باشد، اما در حال حاضرمتاسفانه و احتمالا بخاطر راحتی کار، بیشتر تبلیغات آف لاین و بیلبورد های ایران تبدیل به این سبک تبلیغ و با کپی رایتینگ بسیار ضعیف شده اند!

7-  تصاویر آشنا و تبلیغات

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

استفاده از یک عکس آشنا با چشمان شما برای ساخت یک تبلیغ قوی کار هوشمندانه ایست. در برخورد اول یک بشقاب خالی از غذا با نورپردازی خوب و کاملا واضح به چشم میخورد و تنها چند لحظه زمان میبرد تا شما دنبال هدف این عکس بگردید و توجه تان به تصاویر حاشیه بشقاب جلب شود که نسبتا کم رنگ هستند. دستهایی که برای گرفتن غذا به سمت داخل بشقاب دراز شده اند. ترکیبی قوی و دردناک که به صورت مستقیم به دورریز غذای شما و اهمیت آن برای بسیاری از مردم جهان اشاره میکند.

8- ارتباطات چند جانبه و داستان سازی در تبلیغات

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

استفاده از تصاویر پشت هم برای بیان یک داستان سالیان سال قبل و عموما به صورت طراحی در تبلیغات استفاده میشده است. با گذشت سالها و اهمیت شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک، شاهد بازگشت مجدد این روش تبلیغاتی در چند سال اخیر بوده ایم. استفاده ترکیبی از عکسها برای رساندن شما به یک هدف مشخص، دلیل اصلی این نوع تبلیغ است. یک بطری آبجو، تصویر یک ماشین روی در آن، ژست آشنای باز کردن در بطری، و در نهایت  جمله “بعد از نوشیدن رانندگی نکنیم.” پشت تشتک بطری، ترکیب فوق العاده زیبا و هوشمندانه ای از یک کار تبلیغاتی خوب را به وجود آورده است.

9- داستان سرایی با شخصیت های داستانی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

تخیل و فانتزی یکی دیگر از مهم ترین موارد استفاده در دنیای عکاسی تبلیغاتی است و نمونه های بسیار زیاد و خلاقانه ای نیز از آن موجود است. با ورود به این دنیای زیبا که یادآور خاطرات کودکی شماست علاوه بر باز کردن ذهن مخاطب، دری به دنیایی آشنا برای شما باز میشود که بسیاری از احساسات جذاب و کودکانه را در شما بیدار میکند.

بخوانید
واکنش مطبوعات در اعتراض به انتشار بدون اجازه آثار عکاسی فریبرز میرکبیری

عکس بالا که به راحتی شخصیت زیبای خفته را برای بیننده تداعی میکند، این شخصیت آشنا را در فضای خانه ای معمولی و همراه با شلوغی و به هم ریختگی و تعداد زیادی بچه نشان میدهد. ایجاد فضایی کاملا متفاوت از واقعیت اصلی داستان و هنر اغراق برای رسیدن به نتیجه گیری مورد نظر طراح بسیار جذاب است. در نهایت یک جمله که نتیجه داستان را به شما اعلام میکند: “یک زایمان زودرس اصلا شبیه داستان شاه و پریان نیست!”

غیر از داستان اصلی و ترکیب خوب عکاسی تبلیغاتی و شخصیت پردازی، در این تبلیغ یک بخش مخفی نیز وجود دارد که به صورت غیر مستقیم اشاره به تصور یک نوجوان از یک زندگی رویایی به همراه عشق خود اشاره میکند، رویایی که با واقعیت بسیار متفاوت است. در واقع این آگهی به صورت غیر مستقیم میگوید که به خاطر بی تجربگی، ازدواج در سن کم چندان هم عاقلانه نیست!

10- استفاده از فضاهای شهری در طراحی بیلبورد تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

بیلبورد ها یکی از ابزارهای مورد علاقه شرکت ها هستند که در صورت استفاده صحیح، میتوانند نتایج بسیار خوبی را برای برند مورد نظر همراه داشته باشند. متاسفانه در ایران تنها تعداد بسیار اندکی از تبلیغات خیابانی که به صورت بیلبورد، بنرهای تبلیغاتی، پوستر یا تبلیغات ایستگاه های مترو و اتوبوس دیده میشود، دارای ایده های جذاب برای مخاطب هستند. استفاده خاص از لوکیشن هر بیلبورد و بر اساس اتفاقات محیطی حواشی آن میتواند یکی از جذاب ترین کارهای تبلیغاتی باشد که نشانگر سواد بصری عکاس و طراح و همچنین خلاقیت برند در استفاده خوب از این سکوی پرتاب را یادآور شوند.

در مثال بالا استفاده از نوع نورپردازی روی بیلبورد و نور انداختن روی سوژه جهت اعتراف گرفتن از متهم، بازی بصری جذابی را برای تبلیغ یک سریال پلیسی ایجاد کرده است.

11- بازی خطای دید در طراحی بیلبورد

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

یک مورد دیگر از استفاده بسیار خوب از موقعیت خاص یک بیلبورد را، در عکس بالا میبینید. عکاسی از منظره اطراف این بیلبورد و ایجاد یک خطای بصری برای شما، در لحظه اول باعث میشود تصور کنید پل، بالای سر اتوبان روی هوا معلق است. نکته بسیار خلاقانه بعدی درست پس از شوک اولیه و با خواندن متن در مخاطب ایجاد میشود: “فایل های سنگین شما را جابجا میکنیم.” جمله ای که مفهوم کل ماجرا را روشن میکند.

12- داستان سرایی با بیلبورد تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

یک نمونه خوب دیگر از بیلبوردهای شهری که با تکنیکی کاملا متفاوت همراه شده است. این تصویر قسمت کودکانه ذهن شما را قلقلک داده و ناخودآگاه شما را یاد غول های دوران کودکی تان میندازد. جذابیت این بیلبورد در ایجاد حس اشتیاق فراوان برای رسیدن به یک محصول نهفته است که در عین حال با یک حرکت ساده و آشنا برای چشم ترکیب شده است. نکته بسیار مهم در طراحی بیلبوردهایی که تا بحال دیدیم صرفا شکستن حرکت همیشگی یعنی گذاشتن یک عکس یا یک متن بزرگ بر روی بیلبورد است. نکته کلیدی ایجاد یک اتفاق جدید در یک فضای تکراری است که باعث هیجان و جذب مخاطب میشود.

13- استفاده خوب از محیط های شهری

استفاده خوب از محیط های شهری

حالا که صحبت به فضاهای شهری و تبلیغات شهری کشیده شد بد نیست با یک نمونه متفاوت، موضوع خود را پیش ببریم. استفاده از مکان های نامتعارف که کمتر برای تبلیغات استفاده شده اند خود میتواند یک اتفاق جذاب باشد. در مورد آگهی بالا ترکیب آن با یک توالی بر روی دو ساختمان پشت هم، حس جذابیت و هیجان و انرژی حاصل از دویدن را به بیننده منتقل میکند. در اینگونه تبلیغ ها قسمت جالب ماجرا احساس معما گونه ایست که شما را وادار به کشف ارتباط بین این دو عکس میکند. استفاده از اغراق و همچنین داستان سازی در این تبلیغ کاملا بارز است.

14-  خلاقیت در یافتن مکانهای جدید تبلیغاتی

خلاقیت در یافتن مکانهای جدید تبلیغاتی

در راستای استفاده از فضاهای شهری که کمتر بابت تبلیغ به چشم خورده اند این یک نمونه بسیار عالیست. استفاده از سبد خرید فروشگاه های زنجیره ای که هر روزه توسط میلیون ها نفر دیده میشوند و همراهی آن با خلاقیت بی نظیر، تصویری دردناک و تاثیر گذارمی آفریند که در ذهن شما اثری ماندگار میگذارد. هر بار که میخواهید یک تکه از خرید خود را در سبد بگذارید با دیدن این تصویر حس درد و همیاری در شما زنده میشود. این گونه حرکت های خیریه معمولا با حضور پرسنل خیریه در خروجی های فروشگاه ها جهت دریافت کمک های کالایی شما تکمیل میشود.

15- خلاقیت در بنر های شهری

خلاقیت در بنر های شهری

بنرهای شهری در ایستگاه اتوبوس و مترو به دلیل هزینه کمتر نسبت به بیلبورد با استقبال عمومی بیشتری از جانب برندها مواجه میشوند اما تا بحال چند بار به خاطر جذابیت یک تبلیغ جلوی یک بنر خیابانی ایستاده اید و آنرا با دقت نگاه کرده اید؟ استفاده خلاقانه از یک ایده تبلیغاتی و همراهی آن با عکاسی تبلیغاتی و در نهایت یک اجرای قوی باعث ایجاد این بنرتبلیغاتی کم نظیر شده است. عکس یک بشقاب در بک گراند و ساخت یک اکواریوم کوچک درون بنر تبلیغاتی که در آن ماهی های قزل آلای واقعی و زنده در حال حرکت کردن هستند برای ایجاد حس تازگی غذاهای یک رستوران دریایی ایده بسیار جذابی است.

16- استفاده از امکانات دیجیتال در تبلیغات مدرن

تکنولوژی و پیشرفت آن هر روزه موقعیتهای تبلیغاتی جدیدی را نیز به همراه می آورد که گاهی میتوان با خلاقیت، روش های جالب تبلیغاتی را نیز با آنها تلفیق کرد. استفاده از تصاویر گیف و یا افکت های سینماگراف جذابیت زیادی دارد و انتشار و محتواسازی به واسطه آنها در اینستاگرام، یکی از روش های متداول جذب مخاطب است. اما اگر از آنها در بنر های شهری استفاده کنیم چطور؟ به نمونه بسیار خوب بالا که مربوط به یک سریال تلویزیونی است توجه کنید.

17- خطای دید و شوک تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

یک مورد استفاده بسیار قوی و شوک برانگیز برای بنر تبلیغاتی را در عکس بالا میبینید. اتفاقی که در لحظه اول باعث شوکه شدن بیننده میشود و برای لحظه ای کوتاه زمان و مکان را گم میکند. یک تصویر آشنا که بارها در تلویزیون به چشم ما خورده است اما هیچ وقت آنرا با این قدرت و تاثیر درک نکرده ایم.

18- بازی های خلاقانه

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

در شهرها وسائل و ابزارهای عمومی متفاوتی نیز وجود دارد که بسیاری از آنها به هیچ عنوان برای تبلیغ استفاده نشده اند. ایده هایی از قبیل این نمونه، نتیجه ای خوب و جذاب ایجاد میکند. جمله کلیدی و کپی رایتینگ همیشگی که کمک به حل معما میکند نیز جالب است: “زندگی بسیار کوتاه تر از آن است که بخواهید یک شغل اشتباه داشته باشید.” این نمونه تبلیغات یک آژانس کاریابی است. اغراق و داستان سازی کلید این تبلیغ است.

19- بازی احساسات

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

طنز و خنده و داستان سازی در بسیاری از کمپین های تبلیغاتی وجود دارد که نتایج جالب و با مزه ای هم میتواند داشته باشد. استفاده از گاو بنفش “میلکا” به عنوان شخصیت شناخته شده این برند، همراه داستان سازی درباره ریلکسیشن و ماساژ، علاوه بر حالت کمیک خودش یک جور احساس احترام و حمایت از حیوانات را هم به بیننده منتقل میکند. یک پیام چند منظوره که بسته به سواد بصری بیننده میتواند به طرق متفاوت تفسیر شود.

20- طنز در عکاسی تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

یک نمونه طنز با مزه دیگر که بدون لغزیدن به سمت شوخی های جنسیتی توانسته است نتیجه جذاب و بسیار قوی و به یاد ماندنی را خلق کند. در پروژه های اینچنینی قدرت انتقال مفهوم توسط عکاس حرفه ای مناسب برای عکاسی تبلیغاتی، بسیار کلیدی است و کوچک ترین اشتباه میتواند ایده اصلی داسستان را به کلی خراب کند. به جزئیات تصویر مانند چهره و حرکت کودک، حرکت زن ها بازیهای نور و سایه و همچنین به اصطلاح Body Language سوژه ها دقت کنید. توجه به این تعداد جزئیات در یک فریم عکس باورنکردنی است.

21- احساسات و درگیر کردن بیننده

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

استفاده از احساسات منفی در تبلیغات یکی از قوی ترین روشهای مارکتینگ است! تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از احساساتی مانند ترس و اضطراب میتواند بسیار قوی تر از انتقال احساسات مثبت در تبلیغات عمل کند. مردم برای فرار از ترس هایشان و یا غلبه بر آنها هزینه بیشتری میپردازند! این تبلیغ ترکیبی از این احساسات به همراه یک داستان تلخ است. کودکانی نامرئی که در اطراف ما وجود دارند اما آنها را نمیبینیم، یعنی کودکان کار. به قدرت ارتباطی این آگهی تبلیغاتی دقت کنید.

بخوانید
گروه نگاتیو استودیو جزء اولین های گوگل سرچ

22- داستان سازی از شرایط آشنا

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

“هیچ چیز اتفاق نمیافتد، زمانیکه شما نگاه میکنید!” یک آگهی ساده اما بسیار هوشمندانه با ظنز جذاب و لطیف که ذهن ما را به داستان پردازی سوق میدهد و یک لبخند بر روی لبانتان مینشاند. این تبلیغ مربوط به یک برند دوربین های امنیتی است.

23- مینیمال در تبلیغات

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

مینیمال همیشه جذاب است و اکثر مواقع داشتن یک ایده خوب و تمیز با همراهی یک فضای ساده نتیجه مثبت به همراه دارد. در نمونه فوق ارتباط برقرار کردن بین دو سوژه اصلی یعنی پاستا و برج پیزا، که هر دو نمادهای قوی از کشور ایتالیا هستند، هدف این آگهی بوده است. این دو در کنار هم پیام اصلی یعنی ایتالیایی بودن برند را به مخاطب یادآوری میکنند  که در کنار شعار این برند فضا را کامل میکند: “طعم ایتالیا را، به خانه خود بیاورید.”

24- هنر و سادگی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

نمونه دیگری از آگهی های مینیمال استفاده سمبلیک از یک شیئ آشناست. این سوژه که میتواند احساسات و یا پیام های مختلفی را به ذهن بیاورد، گاهی با یک متن کوتاه یا طرح جذاب یا یک اتفاق باعث جلب توجه شما میشود. در اینگونه موارد شعار و یا لوگوی برند که معمولا بسیار کوچک تر از سوژه اصلی در آگهی میاید نقش کلیدی را بازی میکند و در واقع با تحریک کنجکاوی شما باعث میشود که خودتان به دنبال آن بگردید، نه اینکه با یک فونت غول آسا برند خود را داد بزنید. این آگهی تبلیغاتی یک مدرسه آشپزی هنری در استانبول است.

25- ارتباطات آشنا

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

اوج مینیمال و سادگی را میتوانید در این نمونه تبلیغاتی ببینید که مربوط به یک دیتینگ سایت یا سایت آشنایی است. ترکیب زیپ و در کنار هم قرار گرفتن زوج ها مانند دانه های زیپ، برای نشان دادن قفل شدن زوج ها با نمک و زیباست.

26- ایده های مینیمال

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

اوج مینیمال و زیبایی در یکی از تبلیغات کوکا کولا را با هم میبینیم. این نمونه در عین سادگی و خلاقیت ذهن شما را به چالش میکشد تا ارتباط بین 3 عکس را متوجه شوید. نقش اصلی بازی را یکسان بودن شیشه ها به عهده دارد که نشان از کیفیت همیشگی محصول است. در عکس اول استفاده از افکت سیاه و سفید یادآور قدمت این برند است. نمونه دوم اشاره به زمان عکس رنگی و حال دارد و نمونه سوم با ایجاد حالت سه بعدی که در عکس ایجاد شده است به آینده اشاره میکند.

27- داستان سرایی با شخصیت های آشنا

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

خلاقیت و هوش استفاده شده در این آگهی بسیار جذاب است. با حداقل المان های موجود و فضاسازی خوب و همچنین یک کادر بندی دقیق، صحنه سازی خوب و نقطه مرکزی تصویر که ناخودآگاه چشم را به سمت خود جلب میکند همه در کنار هم شما را به سمت داستانی که مد نظر طراح بوده است هدایت میکند. ارتباط مابین مرد عنکبوتی و حشره کش راید طنز با مزه ایست.

28- استفاده از حرکت های اجتماعی در تبلیغات

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

شناسایی حرکت های اجتماعی و یا فرهنگی متناسب با برند و همراه شدن با آنها یکی از مهم ترین و اثر گذارترین روشهای تبلیغاتی است. کمپین های جذاب مختلف و متفاوتی نیز در این راستا توسط برند بنتون در سالیان سال انجام شده است که در صورت تمایل میتوانید آنها را جستجو کنید. در نمونه بالا که موضوع کمپین مبارزه بر علیه خشونت با زنان است با ظرافت بسیار به یکی از کارهای متداول خانم ها در مواقع ظربه خوردن های خفیف یعنی استفاده از لوازم آرایش برای پوشاندن آن اشاره شده است. جمله “هیچ آرایشی نمیتواند خشونت را بپوشاند.” نیز هدف را کاملا نشانه میرود.

29- استفاده از تصاویر آشنا

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

ایجاد کمپین های تبلیغاتی، فرهنگی و اجتماعی یکی از موثرترین روشهای تبلیغاتی مدرن محسوب میشود که متاسفانه در ایران کمتر از آن استفاده شده است. اینگونه کمپین ها به خصوص اگر در زمان صحیح و با خلاقیت و قوت انجام شوند نتایج شگفت آوری به همراه دارند زیرا که در گیر کردن احساسات مردم با محصول شما یک استراتژی شکست ناپذیر است. در عکس بالا اشاره اول به یک تصویر آشنا در کشورهای غربی است، یعنی رها کردن سگ ها و حیوانات خانگی، یکی از مهم ترین کمپین های فرهنگی سالها اخیر که با اقبال عمومی نیز مواجه شده است مبارزه با رها کردن حیوانات خانگی است. استفاده از یک صحنه بسیار آشنا برای مخاطب و ارتباط آن با رها نکردن پلاستیک و زباله ها در طبیعت، ایجاد داستانی دو پهلو و خلاق است.

30- کمپین های اجتماعی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

WWF یکی از معروفترین انجمن های حمایت از طبیعت است که همیشه کمپین های تبلیغاتی بسیار قوی ای را ارائه کرده است و در صورت ندیدن آنها توصیه میکنیم حتما آنها را جستجو کنید. نمونه های بالا تنها چند نمونه از آنهاست. عکس هایی واضح و ایده هایی خلاق در کنار یکدیگر که در عین حال بسیار گویا و قابل درک توسط تمامی فرهنگ ها هستند. زمانیکه هدف تبلیغات شما کشورهای مختلف است امکان برداشتهای مختلف بر اساس رسم و رسومات و یا شرایط فرهنگی مختلف نیز به وجود میاید. در اینگونه موارد بهترین کار هدف گرفتن سادگی است.

31- ایده های ساده شهری

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

در راستای تبلیغات محیط های شهری، به تعداد آدم های هر شهر میتوان ایده های خلاقانه و متفاوت یافت. در عکس بالا میتوانید یک نمونه ساده اما با نمک و جذاب را ببینید. شخصیت کارتونی معروف یکی از شوینده ها در انتهای خط سفید نیاز به هر گونه توضیح را از بین میبرد.

32- شوک تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

درباره تبلیغات در محیط های شهری این مثال میتواند به شما ثابت کند که برای خلاقیت هیچ محدودیتی وجود ندارد. در این نمونه که در راهروی یکی از ایستگاه های مترو قرار دارد، اتفاق اصلی یعنی قرار گرفتن در زیر زمین باعث جرقه اصلی داستان شده است. دیدن سیب زمینی هایی که از ریشه هایشان در سقف مترو آویزان هستند، بی نظیر است. مسلما قیافه مردم و شوک حاصل از دیدن آن نیز جزئی از ادامه بازی است. اما این بازی تنها زمانی تکمیل میشود که به سمت چپ نگاه کنید و یک بنر تبلیغاتی ساده از “چیپس لایس” را ببینید که میگوید: “سیب زمینی های ما نزدیکتر از آنچه فکر میکنید رشد میکنند!” اما این جمله فقط قصد ارتباط با این اثر و با مزه بودن در این عکس را نداشته و فراتر از آن میرود. هدف آن فهماندن این نکته است که ما از محصولات تولید شده در کشور خودمان استفاده میکنیم. یکی از نکات بسیار مهم در سالهای اخیر که بسیاری از شرکتهای اروپایی و آمریکایی روی آن تمرکز کرده اند استفاده از تولیدات محلی داخلی به جای تولیدات کشورهای دیگر است.

33- همزاد پنداری

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

یک مورد دیگر از تبلیغات محیطی استفاده از یک عکس ساده است که تنها به خاطر انتخاب هوشمندانه، مکان قرار گرفتن آن و در نهایت همراهی با یک جمله ساده و با مفهوم همه چیز را به نتیجه میرساند، “برای بعضی ها این همانند کوه هیمالیاست.”، بعد از خواندن این جمله همه چیز در ذهن شما ذوب میشود و یک نت حساس در دل شما میلرزد، تیر آخر را آیکون ویلچر زیر نوشه میزند و الان دیگر همه چیز کاملا واضح است.

34- خلاقیت در سیستم حمل و نقل

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

احتمالا میتوانیم وسائل نقلیه شهری را نیز جزئی مهم از تبلیغات محیطی حساب کنیم. نمونه های عادی همیشگی و کسل کننده ای که هر روز از مقابل ایستگاه اتوبوس خانه شما عبور میکنند را رها کنید و با ذهن باز این عکس جذاب از یک تبلیغ قوی و پر انرژی را احساس کنید. این تبلیغ یک باغ وحش است.

35- ناوگان های حمل و نقل

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

مسلما میتوانیم ماشین های حمل و نقل خصوصی را نیز یکی از ابزار های خوب تبلیغاتی برای برندها بدانیم. داشتن یک ناوگان حمل و نقل و یا پخش نیز میتواند دلیل بسیار خوبی برای شرکتها در ایجاد یک کمپین تبلیغاتی قوی باشد و نه صرفا استفاده از یک لوگو و یک شعار بی نمک همیشگی. نمونه بالا پیام سرعت و رساندن کالاهای شما به مقصد را کاملا منتقل میکند.

36- امکانات کم و فکر زیاد

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

گاهی بیرون زدن از چارچوب های همیشگی مثل استفاده از پوستر، فلایر، کاتالوگ و بروشور و … میتواند رمز موفقیت شما باشد. یک نمونه ساده و کم هزینه که با همراهی خلاقیت باعث جلب توجه هر بیننده ای میشود. این نمونه برای یک آموزشگاه یوگا طراحی شده است.

بخوانید
انتشار آثار فریبرز میرکبیری در کتاب معماری Alternative Design For Factories

37- خطای دید طنز آمیز

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

خطای دید و استفاده خوب از آن جهت تبلیغات نیز یک مورد هوشمندانه دیگر است. اینگونه تبلیغات که معمولا در برخورد اول ذهن شما را به چالش میکشند، پس از چند ثانیه معمای خود را برملا میکنند و طنزی جذاب و لبخندی دلنشین در بیننده به جا میگذارند. تبلیغ محلول مورد استفاده برای چوب و فضاسازی یک اتاق ماساژ نمونه خوبی است.

38- چه چیزی میبینیم

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

نمونه جالب دیگر استفاده خوب از خطای دید عکس تبلیغاتی بالاست. در دید اول یک مرد با ریش های بلند بسیار نرم و شفاف دیده میشود اما تنها چند ثانیه طول میکشد تا بتوانید بازی آنرا درک کنید. این نمونه تبلیغ شرکت “گارنیه” برای شامپوی صاف کننده و شفاف کننده مو است.

39- فانتزی و خطای دید

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

یک کار خلاق دربرای سریال بسیار معروف “بازی تاج و تخت” که در واقع از نوع دیگری از خطای دید استفاده کرده است. سایه یک اژدها که بر روی روزنامه شما افتاده است و توهم پرواز کردن یک اژدها بالای سرتان را به شما میدهد. خلاقیت زیبا در یک کار تبلیغاتی قوی.

40- درگیر کردن احساسات مخاطب

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

نوعی دیگر از خطای دید که احساسات بیننده را درگیر میکند. “کیسه های پلاستیک باعث مرگ میشوند.” جمله ای که با یک عکس بسیار قوی همراه شده است تا شما را کاملا تحت تاثیر قرار دهد.

41- رقابت در تبلیغات

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

داستان سازی یکی از ابزارهای قدرتمند هر برند است و حتی ساده ترین اتفاقات روزمره نیز میتوانند بهانه ای برای ساخت یک داستان خوب و جذاب به شما بدهد. استفاده از صحنه مسابقات دو سگ ها و دیدن یک یوزپلنگ که با اطمینان خاطر و بی خیال به آنها نگاه میکند نمونه ای از یک داستان سازی بسیارجذاب، زیبا و قوی است. قدرت، سرعت و اطمینان پیام اصلی این برند است که در کنار نام برند معروف آئودی قرار گرفته است.

42- استفاده از رقبا در تبلیغات

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

استفاده از رقبا و حتی کوبیدن آنها، یا زیر سوال بردنشان و یا اشاره به نقاط ضعف آنها در تبلیغات نیز یکی از طرفندهای برخی از یرندهاست. این نمونه تبلیغاتی شرکت فدکس امریکا که کار حمل و نقل محموله های مختلف را انجام میدهد، در حال سپری کردن رقیب اصلی خود دی اچ ال را نشان میدهد. این کار فقط با استفاده از رنگهای شرکت رقیب انجام شده است بدون اینکه هیچ اشاره مستقیم به لوگو یا برند آن شود. و در نهایت اسلوگان این برند خودنمایی میکند “همیشه اول هستیم.”

43- کوبیدن رقبا

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

گاهی اوقات رقبا به صورت کاملا مستقیم وارد این رقابت میشوند و به قول معروف شمشیر را از رو میبندند. اوج داستان سازی و خلاقیت را در این تبلیغ شرکت پپسی به مناسبت هالووین میبینید. احتمالا درک این داستان معما گونه در ابتدا کمی دشوار به نظر میرسد و بیننده را بیش از دیگر تبلیغ ها درگیر کشف معنای داستان درگیر میکند. هالووین به دو دلیل معروف است، اول اینکه به عنوان جشن مردگان شناخته میشود و المان اصلی آن ترس است و ترساندن. دوم اینکه هر کس خود را به شکل یک موجود ترسناک در میاورد. این دو در کنار هم کلید حل معما را میسازند. شنلی از کوکاکولا که روی یک قوطی پپسی گذاشته شده است و قرار است باعث ترساندن شما شود، از داستان سازی و اغراق به خوبی استفاده کرده است.

44- طنز تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

طنز همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم یکی از جذابیتهای تبلیغاتی است که باعث ارتباط بیشتر مخاطب با آگهی تبلیغاتی شما میشود. نمونه ای از کار شرکت پرینگلز درباره چیپس تند را در بالا ببینید.

45- فانتزی و داستان سازی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

“همه چیز از اینجا آغاز شد.” جمله کپی رایتینگ بسیار مفهومی شرکت استدلر و بازی جذابی که با مداد های مدرسه انجام شده ارتباط خوبی بین این بناهای مشهور دنیا و کودکی سازندگان آنها برقرار میکند، یادآوری اینکه همه ما شروع رشد تحصیلی و کاری خود را با محصولات این شرکت آغاز کرده ایم ولی امروز در مهم ترین پوزیشن های شغلی مشغول به کار هستیم.

46- استفاده صحیح از ترس

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

یک عکس تبلیغاتی خوب که هدف آن نیز رساندن پیام مشخصی است. بازی دایره های چوب و تبدیل آن به یاداوری سیل و در نهایت کودکان و عزیزان شما که در مرکز آن قرار دارند و یک جمله کوچک در زیر این عکس که تکلیف را کاملا مشخص میکند: “شهرها توسط سیل از بین میروند اگر قطع درختان را همچنان ادامه دهیم.”

47- معما سازی تبلیغاتی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

خلاقیت و هوش در ساخت یک نمونه عکس تبلیغاتی را میتوان در این آگهی شرکت معروف “اشتیل” تولید کننده اره های بنزینی و برقی دید. بازسازی صحنه شب کریسمس در یک خانه درخشان، پدر و مادر در بک گراند و تکه ای کوچک از درخت کریسمس در کادر عکس، تنها نکته عجیب هدیه ایست که یک تکه تنه درخت را نشان میدهد  که در واقع طنز جذاب این نمونه تبلیغاتی است و باعث میشود که شما برای کشف آن به دنبال اطلاعات بیشتر بگردید. اینجاست که برند و عکس اره بنزینی در زیر کادر به کمک میاید و معما حل میشود.

48- فانتزی و معما سازی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

برخی از نمونه های عکاسی تبلیغاتی و رسیدن به معنای آنها تنها نیاز به دقت در جزئیات دارد و نه کلمات. این نمونه ای از تبلیغات شرکت “میتسوبیشی” برای مدل “آ اس ایکس” خود که خودرویی شهری برای آفرود است را نشان میدهد. داستان سازی ذهنی شما از جنگل و آفرود و آوردن آن به دنیای شهری طنز و خلاقیت جذابی است. نکته بسیار مهم این است که اصلا هیچ تصویری از محصول دیده نمیشود! (مانند بسیاری از تبلیغ های بالاتر) امیدوارم این نکته مورد توجه شرکت هایی با تبلیغات صرفا محصول محور قرار بگیرد.

49- اوج خلاقیت در داستان سازی و شخصیت پردازی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

آگهی سرشار از جزئیات و بسیار جالب شرکت “مرسدس بنز” به مناسبت کریسمس اعجاب آور است. کادر بندی اتفاقی بی نظیر، نور خودرو، انعکاس نور در چشم های گوزن های بابا نوئل و تنها یک تکه از لوگوی بنز در جلوی کاپوت ماشین همگی در کنار هم یک اتفاق جذاب را برای شما ساخته است که ناگهان به دنیای کودکی تان و داستان واقعی بودن بابا نوئل پرتاب میشوید.

50- دنیای فانتزی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

زاویه دید عکاسی بسیار جذاب شما را به راحتی درگیر این داستان میکند و تخیل شما را به کار می اندازد. ذهن شما در مرحله اول و پس از دیدن هر عکس گویی ناخودآگاه به دنبال کشف حقیقت میگردد و عموما اولین سوالی که به ذهن میاید این است که آیا این تصویر واقعی است؟ همزمان با این سوال شما به آرامی لوگوی آشنای کارخانه خودرو سازی “اپل” را در گوشه عکس میبینید و در نهایت به توضیح کوتاهی که درباره سیستم جدید روشنایی در ماشین های “اپل” اشاره میکند. شما درگیر این آگهی تبلیغاتی شده اید.

51- درگیر سازی ذهن

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

سس تند شرکت هاینز احتمالا نیازی به معرفی ندارد. به داستان سازی و اغراق به کار رفته در این آگهی متفاوت دقت کنید.

52- سواد بصری و معما سازی

بهترین 50 اثر عکاسی تبلیغاتی از نظر نگاتیو استودیو و فریبرز میرکبیری

و در نهایت یک نمونه بسیار هوشمندانه که برای شخص من جذابیت زیادی داشت. عکسی ساده از یک ایده بسیار قوی مربوط به کافی شاپ موزه ونگوگ. یک استعاره و داستان پردازی بی نظیر که تنها بعد از فهمیدن این نکته که آگهی مربوط به موزه ونگوگ است برایتان مفهوم پیدا میکند. اگر هنوز هم متوجه آن نشده اید به یاد بیاورید که نقاش معروف هلندی به دلایل احساسات متغیر خود گوشش را بریده بود.

موخره:

امیدوارم مجموعه بالا که تهیه آن ساعت ها زمان برده است بتواند کمک خوبی برای آشنایی بیشتر شما با دنیای عکاسی تبلیغاتی و همچنین تبلیغات کند و از این پس بتوانیم نمونه های زیباتر و خلاقانه تری را در کشورمان ایران نیز مشاهده کنیم.

این مطلب تخصصی، یکی از از مقالات سایت نگاتیو استودیو است که به صورت کامل و 100 درصد دیدگاههای تخصصی و حرفه ای استاد فریبرز میرکبیری در آن منعکس شده و با علاقمندان به این حوزه به اشتراک گذاشته شده است. نکات کلیدی متفاوتی در زمینه برندینگ و برند سازی، کپی رایتینگ و همچنین تبلیغات شهری و محیطی در آن نهفته است. شما میتوانید سوالات و نظرات خود درباره هر یک از موارد فوق و بخصوص زمینه عکاسی تبلیغاتی و عکاسی برندینگ را در بخش نظرات پائین همین صفحه با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.