در جستجوی ویوین مایر

چطور عکاسی نکنیم – قسمت دوم

این مقاله قسمت دوم از مطلب ” چگونه عکاسی نکنیم – اشتباهات رایج در عکاسی ” است که به ادامه شرح نکات طلایی عکاسی و نکات کلیدی عکاسی به صورت تکمیلی پرداخته است. عکاسی یک زبانه و یک زبان نیاز به یادگیری داره که مسلما زبان عکاسی هم از این قاعده مستثنی نیست. ممکنه شما بتونید با گفتن “چینگ چانگ چونگ” ادای حرف زدن به زبان چینی رو در بیارید اما خودتون هم خوب میدونید که چینی بلد نیستید. برای یادگیری خوب یک زبان نیاز به سالها تمرین در محیط و تجربه هست و مسلمه که با یکی دو سال تمرین کردن و یا یک کلاس عکاسی رفتن کسی نمیتونه به این زبان مسلط بشه این رو بپذیرید و از نقد کردن زبانی که بلد نیستید خودداری کنید.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که توی ایران بهش برخوردم اینه که هر کس که دوربین به دست میگیره و یا کلاس عکاسی میره خودش رو مدعی میدونه و این وسط هیچ کس، دیگری رو قبول نداره و با تشکیل تیم های مختلف دائم در حال مبارزه و انتقاد از عکس های همدیگه  و زیر سوال بردن توانایی های هم هستند و احتمالا تصورشون اینه که با کوچک کردن طرف مقابل میتونند خودشون رو بزرگ کنند!

خدمات عکاسی - نگاتیو استودیو

عکاس این اثر: فریبرز میرکبیری

انتقاد کردن از دیگران بسیار راحته به خصوص که ادعا هم داشته باشی و این متاسفانه جزئی از فرهنگ ما شده، احتمالا بسیار شنیدید که فلان عکس عکاس مشهور رو نقد میکنن و میگن “اینکه کاری نداره من هم میتونم این عکس رو بگیرم” جوابی که لازمه به اینجور آدمها داده بشه اینه که بله جناب زرنگ کپی کردن و ایده دزدی کار بسیار راحتیه چیزی که سخته  داشتن یک ایده خوب و اجرا کردن اون با جزئیاته و مهم اینه که اون اثر رو شما نگرفتید و احتمالا سواد نقد کردن اون عکس رو هم ندارید پس این کار رو نکنید.

بخوانید
نکات طلایی عکاسی که میتوانیم از بزرگان تاریخ عکاسی بیاموزیم

متاسفانه این رفتارهای عکاسان باعث شده که هیچ کس ، کسی رو قبول نداره و روز به روز بیشتر از هم فاصله میگیرن  و شکاف بسیار عمیقی این وسط ایجاد شده، در صورتی که مطمئنا با کنار هم قرار گرفتن میتونستن و میتونن تغییرات بسیار بزرگی در دنیای اطراف خودشون ایجاد کنن ، حیف که با شرایط فعلی این امر بعید به نظر میرسه…

تمام تلاش ما در وبسایت نگاتیو استودیو این است که اصول عکاسی حرفه ای را به صورت کلیدی و کاربردی و با تکنیکهای عکاسی کاملا به روز به علاقمندان آموزش دهیم و همچنین خدمات عکاسی به مشتریان محترم را با بالاترین کیفیت ارائه دهیم. در زمینه های مهمی مانند اصول عکاسی مدلینگ، اصول عکاسی پرتره، اصول عکاسی صنعتی، اصول عکاسی موبایل، اصول عکاسی تبلیغاتی و اصول عکاسی مواد غذایی میتوانید آموزش های بسیار کاربردی و حرفه ای را در کلاس های آموزش عکاسی و یا توسط کتاب های الکترونیکی آموزش عکاسی ارائه شده توسط نگاتیو استودیو و تحت تدریس فریبرز میرکبیری، یاد بگیرید.

نویسنده: فریبرز میرکبیری